بهمن 03, 1400 12:36 Asia/Tehran [Updated: فروردین 03, 1401 20:51 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: رییس جمهور گفت: باید تلاش کنیم که فرهنگ تمدن ساز به نام فاطمه اطهر و تمدنی به نام تمدن فاطمی و فرزندان فاطمه سلام الله علیها را که می تواند نجات بخش انسان معاصر باشد بشناسیم.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید ابراهیم رییسی در مراسم بزرگداشت روز زن در سالن اجلاس سران، بیان کرد: شخصیت فاطمه سلام الله علیها دست یافتنی است، خطبه صدیقه طاهره در اختیار ماست باید بفهمیم و به آن عمل کنیم خطبه فاطمه اطهر سخن از چهار محور اساسی ؛ قرآن، عدالت،  انسان و نجات انسان دارد که اگر کسی تمام ابعاد این خطبه را مطالعه کنند راه چگونه زندگی کردن را خواهد آموخت.

رئیس جمهور افزود: امروز آنچه وظیفه است شناخت این شخصیت بزرگ و این بانوی گرامی است که در همه ادیان ابراهیمی مورد احترام و برای همه انسان‌ها الگوست و فاطمه اطهر و کوثر وجود زهرا منشأ همه خیرات در عالم است.

سید ابراهیم رئیسی تاکید کرد: امروز نمیخواهند فاطمه شناخته شود،  نمی‌خواهند زنان، مردان، و  جوانان ما الگویشان فاطمه باشد، و  بسیار تلاش می کنند که از فرهنگ و از اصالت باورهای الهی این حضرت انسان را دور کنند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تحصیل، ورزش و اشتغال زنان، تحکیم خانواده، زنان سرپرست خانواده برای دولت مهم هستند. مشاوره های ازدواج باید اصلاح شود، طلاق توافقی باید اصلاح شود و به سهولت انجام نشود. نباید مشاوره به سمت جدایی باشد بلکه مشاوران باید مشکل را حل کنند. مشاوران باید درست مشاوره دهند.

سید ابراهیم رئیسی افزود: تکریم واقعی زن مسأله امور زنان ماست. باید به هویت واقعی زن توجه کرد. خداوند هیچ تفاوتی بین زن و مرد برای رسیدن به کمال قائل نشده است. برای مقابله با آسیب های اجتماعی در مورد زنان که ما را رنج می دهد، توجه به هویت زن و ارتقای شخصیت زن در خانواده و اجتماعی ضروری است. از سویی عدم شناخت حقوق و مسئولیت زنان شاید از بزرگترین چالش های زنان باشد.

وی خاطرنشان کرد: رهبری فرمودند زنان مربیان جامعه تاریخ ساز و تمدن ساز هستند و این یک حقیقت است. زنان نقش مهمی در دفاع مقدس داشتند. پیروزی ها مرهون نقش زنان است.

رئیسی در ادامه گفت: نگاه اسلام به زن خیلی متفاوت از نگاه غرب است. حق مالکیت، ارث و رای چند سال است در غرب شکل گرفته است؟ ۱۴۰۰  سال پیش در اسلام سخن از شنیدن حرف و رای زنان است.

وی تاکید کرد: مسأله زن را از خانواده نباید تفکیک کرد. اسلام نگاه متوازن به مرد و زن دارد. اکنون باید از کلی گویی دست برداشت و راهکار اجرایی برای صیانت از نقش زن در مسایل شخصی، خانوادگی و اجتماعی و سیاسی ارایه شود. الان در اسناد کلی گویی شده است. جامعه باید بر اساس عقلانیت، اخلاق و معنویت بنا شود و زمان در ایجاد این جامعه نقش مهمی دارند.

رئیس جمهور تاکید کرد: مشکل اشتغال و مسکن باید حل شود و ما در دولت این مشکل را حتما حل می کنیم. کشور به بیش از یک میلیون مسکن در سال نیاز دارد و باید عقب ماندگی را جبران کنیم. حل مشکل اشتغال را دنبال می‌کنیم. در بودجه سال آینده این مسأله مورد توجه قرار گرفته است.

رئیسی در پایان گفت: دولت به دنبال حل مشکلات کشور است اما ما برای مشارکت مردم در حل مشکلات بسیار نقش قائلیم. دولت هم وظیفه  هدایت، حمایت و نظارت دارد.

112

کلیدواژه