بهمن 04, 1400 13:11 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1401 19:30 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد که ایران، روسیه و چین در حال توسعه روابط خود برای برقراری صلح در منطقه هستند.

«سعید خطیب زاده» روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود و در پاسخ به سوال ایران پرس، با اشاره به رزمایش مشترک ارتش ایران، چین و روسیه در شمال اقیانوس هند گفت: با توجه به ملاحظات ارتش نیازی به ذکر جزئیات نیست.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: یگان‌های مختلفی از چین، روسیه و ایران در این رزمایش مشترک با هدف ایجاد صلح و امنیت در منطقه حضور دارند.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: هماهنگی های نظامی بخشی از توسعه روابط این سه کشور است.

در ادامه سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به وضعیت بد مردم افغانستان گفت که 80 درصد مردم در اين كشور زیر خط فقر قرار دارند.

خطیب زاده خاطرنشان کرد که تهران قاطعانه می خواهد وجوه مردم افغانستان به آنها داده شود که به نفع مردم افغان است.

وی در بخشی دیگر از کنفرانس بار دیگر تاکید کرد که بدهی کره جنوبی به ایران روند بسیار آرامی داشته که قابل قبول نیست.

خطیب زاده تصریح کرد: منابع ایرانی در کره جنوبی امانت است و همچنان باقی مانده است.

مذاکرات وین پیشرفت‌ خوبی داشته است

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه کنفرانس خود در مورد تحولات مذاکرات ایران با 1+4 در وین گفت: همه طرف‌ها پذیرفته‌اند که نباید دوباره شاهد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای باشیم.

خطیب زاده افزود: در چهار حوزه که اسنادی برای مذاکرات داریم، پیشرفت های خوبی داشتیم و در برخی اسناد میزان اختلافات و پرانتزها کمتر شده است.

وی خاطرنشان کرد: موفقیت بزرگ این بود که بسیاری از ایده هایی که ایران از جمله در حوزه تضامین مطرح کرده بود، تبدیل به کلمات شدند و اصل اینکه تضامین باید اندیشیده شود مورد توافق همه بوده است.

به گفته خطیب زاده، ایده‌های کاملا اجرایی و عملیاتی را با واقع‌نگری در وین ارائه کردیم و فکر می‌کنیم ایده‌های ایران امکان گفت و گو را در حوزه تضامین فراهم آورد و آنچه در پشت درهای بسته مذاکره می‌شود را مجدد مذاکره نمی کنیم.

خطیب زاده تصریح کرد: ایران در وین هست برای اینکه توافقی پایدار و قابل اتکا به دست‌آید و برای همین هم مسیر اخذ تضامین مسیر بسیار مهمی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درخصوص اظهارات اخیر «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران درباره پیش شرط مذاکرات گفت: ایران هیچ پیش شرطی را از روز اول نپذیرفته است.

آنچه که در یمن اتفاق می‌افتد، ترادژی انسانی است

خطیب زاده در خصوص تحولات یمن هم گفت: آنچه که در این کشور اتفاق می‌افتد، ترادژی انسانی است و ایران همواره در کنار مردم یمن است تا صدای آن‌ها به گوش مردم جهان برسد و همواره تلاش کردیم تا به فرایند گفت و گوهای یمنی- یمنی کمک کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد گفت وگو های بین افغانی نیز گفت:  تهران به طور جدی به دنبال این است که گفت‌وگوها به نفع مردم افغانستان باشد.

117

کلیدواژه