بهمن 20, 1400 11:36 Asia/Tehran [Updated: شهریور 12, 1401 14:32 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: موشک راهبردی دوربرد و نقطه زن «خیبرشکن» سپاه صبح امروز چهارشنبه با حضور سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رونمایی شد.

موشک راهبردی خیبرشکن از نسل سوم موشک‌های دوربرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است؛ این موشک دارای سوخت جامد بوده و در فاز فرود دارای مانورپذیری برای عبور از سپر موشکی است که طراحی بهینه آن باعث شده وزن آن نسبت به نمونه های مشابه یک سوم کاهش یافته و مدت آماده سازی و شلیک آن نیز تا یک ششم تقلیل پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از سپاه نیوز؛ همزمان با گرامیداشت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در آستانه برپایی جشن ملی ۱۴۰۰ در ۲۲ بهمن ماه، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، ضمن بازدید یکی از پایگاه های موشکی زمین به زمین نیروی هوافضای سپاه از موشک دوربرد و نقطه زن خیبر شکن بعنوان جدیدترین دستاورد راهبردی این نیرو رونمایی کردند.

 پرتاب‌گرهای دو فروندی موشک بالستیک راه‌بردی خیبرشکن در مراسم رونمایی از این موشک

 

بر اساس این گزارش؛ چابکی و سرعت فوق العاده در اصابت اهداف دور برد و شعاع ۱۴۵۰ کیلومتری از دیگر توانمندی‌های این موشک است. 

این سامانه تمام ایرانی از ایده تا محصول توسط دانشمندان سخت کوش نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طراحی و ساخته شده است.

سردار حاجی زاده: چابکی و سرعت اصابت از توانمندی های منحصر بفرد این موشک دوربرد و نقطه زن است

 

سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در آیین رونمایی از موشک سوخت جامد و دوربرد و نقطه زن خیبرشکن گفت: این موشک زمان آماده سازی و شلیک در موضع را عملا به یک ششم کاهش داده است و با توجه به موادی که در سرجنگی آن استفاده شده است، قابلیت آن به چند برابر تی.ان.تی افزایش پیدا کرده است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: در شرایط جنگ‌های امروزی با این توانمندی که برای ما حاصل شده است در واقع قادر خواهیم بود با استفاده از این نوع موشک ها که در فاز نهایی قابلیت مانور پذیری بالایی دارد، اهداف متخاصم را در برد و مسافت ۱۴۵۰ کیلومتری نقطه زنی و مورد اصابت قرار دهیم.

 

کلیدواژه