فروردین 09, 1401 09:55 Asia/Tehran [Updated: مرداد 20, 1401 14:27 Asia/Tehran]

کرمان- ایران‌پرس: پته‌دوزی یکی از زیباترین و مهمترین صنایع‌دستی کرمان است که سابقه کهنی دارد. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، این هنر دستی زیبا در بین نسل جوان کرمان رونق یافته است و با ایده‌های جدید در عرصه پته‌دوزی ورود کردند.

عکاس: حکمت قاسم‌خانی

پته از دو بخش اصلی «پارچه پشمی» و نخ‌های رنگارنگ به نام «ریس» تشکیل شده است.   

عکاس: حکمت قاسم‌خانی

لیدا حکیمی‌پور، دختر جوان 27ساله کرمانی از هفت سال پیش در زمینه پته‌دوزی کرمان و گلیم سیرجان فعالیت خود را شروع کرده است و با خلق برندی به نام «ماهی‌سیاه»، هنر زیبای پته‌دوزی کرمان را در داخل و خارج معرفی می‌کند. 

عکاس: حکمت قاسم‌خانی

برند «ماهی سیاه» بر آن است تا پته‌دوزی کرمان که سوزن‌دوزی ارزشمندی است را مدرنیته کند تا هم در زندگی روزمره مردم مورد استفاده قرار گیرد و هم با ترکیب طرح‌‌های مختلف و جدید، این هنر اصیل کرمان بیش از پیش به گردشگران معرفی شود.   

عکاس: حکمت قاسم‌خانی

لیدا حکیمی‌پور، هنرمند جوان کرمانی در گفت وگو با خبرگزاری ایران‌پرس گفت، با توجه به پتانسیل خوب صنایع‌دستی کرمان، با شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی، استقبال خوبی از هنر دستی پته‌دوزی می‌شود.

عکاس: حکمت قاسم‌خانی

 دختر هنرمند کرمانی به نسل جوان پیشنهاد می‌کند، در زمینه صنایع‌دستی فعالیت کنند و با ارائه طرح‌های جدید بیش از پیش صنایع‌دستی کرمان را به جهانیان معرفی کنند.

عکاس: حکمت قاسم‌خانی

هنر زیبای پته‌دوزی در گذشته فقط به‌عنوان سجاده و جلد قرآن استفاده می‌شد اما اکنون این هنر اصیل کرمان با ترکیب طرح و ایده‌های جدید وارد بخش‌های دیگر مانند زیورآلات پته‌دوزی مانند گردنبند پته‌دوزی و گوشواره، پته‌دوزی روی مانتو، شال، رومیزی، کیف، کفش و روفرشی شده است. 

112

 بیشتر بخوانید:

گزارش: برگزاری دوره آموزش پته دوزی با تضمین اشتغال در فردوس

کلیدواژه