اردیبهشت 18, 1401 07:54 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1401 14:30 Asia/Tehran]

یزد- ایران‌پرس: زندگی در وسیع‌ترین بافت مسکونی دست نخورده جهان جریان دارد. شهر یزد یکی از بهترین نمونه‌های بافت تاریخی و خشتی جهان در مرکز ایران قرار دارد. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، بافت تاریخی یزد از 74 محله قدیمی با کوچه‌های باریکِ خشت و گلی تشکیل شده است. محله‌هایی که کهن‌ترین آنان محله سید گل سرخ، دروازه مهریز، لب خندق، دروازه شاهی و مالمیر نام دارد. 

خبرنگار و عکاس: نعیمه دهقان

یزد به‌عنوان وسیع‌ترین بافت مسکونی دست نخورده در جهان تجربه شیرینی از یک سفر کویری را برای گردشگران داخلی و خارجی به ارمغان می‌آورد و این مهم را گردشگرانی که طعم آن را چشیدند، می‌گویند.

خبرنگار و عکاس: نعیمه دهقان

زن گردشگر از یونان به خبرنگار خبرگزاری ایران‌پرس از معماری خاص شهر یزد و رنگ‌های به کار رفته در آن می‌گوید که در هیچ کجای دیگر بناهایی مانند بادگیر یزد ندیده و این‌ها برایش جالب است.

خبرنگار و عکاس: نعیمه دهقان

گردشگر خارجی دیگری درباره باغ دولت‌آباد یزد با بلندترین بادگیر آن گفت،  بسیار زیباست و چنین چشم‌اندازی را جای دیگری ندیده و دوست دارد دوباره به اینجا بیاید.
آندری از روسیه هم گفت، پیش از این، درباره یزد اطلاعی نداشته است اما مهمان‌نوازی مردم، غذاهای خوشمزه و مکان‌های قدیمی و تاریخی یزد جذاب است و پیشنهاد کرد همه برای دیدن اینجا بیایند.

خبرنگار و عکاس: نعیمه دهقان

همچنین گردشگر ایرانی که مهمان دیار کویری بود، از گردشگری بودن شهر یزد، حفظ شدن بافت تاریخی و قابل استفاده بودن آن سخن گفت.

خبرنگار و عکاس: نعیمه دهقان

اگر ذوق عبور از کوچه‌های باریک و خشتی معروف به کوچه‌های آشتی‌کنان را دارید، اگر علاقه دارید دمی زیر بادگیر بروید و از کولر طبیعی استفاده کنید یا مانند گذشتگان از پله‌های آب‌انبار پایین بروید و خنکای آن را احساس کنید و لحظه‌ای در خانه‌های قدیمی یزد بنشینید و از فالوده و آش شولی یزدی نوش جان کنید، حتما سری به این شهر زیبا و دیدنی بزنید.

112

بیشتر بخوانید:

شهر تاریخی یزد؛ نخستین شهر خشتی جهان 

تصاویر دیدنی از کوچه‌پس کوچه‌های خشتی یزد

کلیدواژه