اردیبهشت 21, 1401 20:42 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 21, 1401 20:58 Asia/Tehran]
  • موضع ضرغامی درباره طرح حراج اشیاء تاریخی در مجلس

تهران- ایران پرس: عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان کرد در جریان طرح «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها» که از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس ارائه شده است، نبودم و از طریق رسانه‌ها از آن مطلع شدم.

۴۶ نماینده مجلس روز گذشته طرحی را با عنوان «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها» به رییس مجلس ارائه کرده‌اند. بسیاری بر این عقیده‌اند طرح نمایندگان مجلس به حفاری‌ها و قاچاق‌های غیرمجاز، رسمیت و وجاهت قانونی می‌بخشد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری ایران پرس، یک روز پس از رسانه‌ای شدن طرح «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها» که از سوی ۴۶ نماینده مجلس به جریان انداخته شده است، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نظر خود را درباره این طرح اعلام کرد.

ضرغامی در حاشیه صدور شناسنامه بین‌المللی برای دو خودرو تاریخی در ایران گفت: درباره طرح تعدادی از نمایندگان مجلس خبر نداشتم و از جزییات آن نیز بی‌اطلاع بودم. ما هم در رسانه‌ها بندهایی از این قانون را دیدیم.

او تاکید کرد: اگر قرار باشد در حوزه میراث فرهنگی به‌خصوص در حوزه مهم اکتشاف و حفاری‌ها که مسأله پیچیده و دقیقی است، وارد شوند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با توجه به اشرافی که به لحاظ تجربی و علمی دارد باید نظرات خود را به صورت کارشناسی با نمایندگان مجلس در جلسات و به‌ویژه در کمیسیون‌های مربوطه مطرح کند تا آن خلاء و نیاز ما رفع شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره مواضع شخصی‌اش نسبت به این طرح که گفته می‌‌شود به حفاری‌ها و قاچاق آثار تاریخی وجاهت قانونی خواهد بخشید، اظهار کرد: چون ارتباطی با این طرح نداشتم و در جریان آن نیستم، نظری درباره آن ندارم و اجازه بدهید قضاوتی نداشته باشم.

او در عین حال تاکید کرد: آنچه الان وجود دارد این است که هر گونه حفاری باید براساس مطالعات دقیق قبلی و پژوهش‌هایی که انجام می‌دهیم و در چارچوب حریم‌های تعیین شده توسط کارشناسان رسمی و قانونی میراث فرهنگی انجام شود و هر قانون دیگری باید این اصل را مورد توجه قرار دهد.

ضرغامی در ادامه اظهار کرد: البته قانون جامع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آخرین مرحله را هفته قبل در شورای معاونان گذرانده که بیش از ۱۰۰ ماده در تمام حوزه‌های وزارتخانه دارد و تمام نیازهای قانونی حوزه ماموریتی ما نیز اعلام شده است، بخش مفصلی از این قانون جامع راجع به میراث فرهنگی است. این قانون ظرف یکی دو هفته آینده در دستور کار دولت قرار می‌گیرد. بعد از تصویب دولت، این طرح به صورت لایحه به مجلس برای تصویب نهایی تقدیم می‌شود.

ضرغامی اظهار کرد: وقتی قانون جامع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ‌تصویب شود دیگر قوانین، آیین‌نامه‌ها و مصوباتِ هیأت وزیران و هر سند قانونی دیگر که در مغایرت با این قانون جامع باشد، لغو خواهد شد، حتی این طرح مجلس که هنوز مرحله‌ای را نگذرانده است و حتی قوانین اصلی قبلی که درصورت تصویب قانون جامع، "کان لم یکن" تلقی می‌شود. / 114

کلیدواژه