اردیبهشت 25, 1401 10:45 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 25, 1401 10:59 Asia/Tehran]
  • مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

تهران- ایران پرس: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت فرارسیدن روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و گرامیداشت روز زبان و ادب فارسی، مراسم بزرگداشتی را امروز یکشنبه به صورت حضوری در تالار شهید مطهری انجمن برگزار می کند.

25 اردیبهشت به افتخار سراینده شاهنامه و به پاس زحماتی که برای فرهنگ و ادب فارسی کشیده، به نام روز بزرگداشت «حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی» در تقویم ملی ایران نامگذاری شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در برنامه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی که امروز به همین مناسبت از ساعت 17:00 تا 19:00 برگزار خواهد شد؛ حسن بلخاری رئیس انجمن، بهمن نامور مطلق رئیس فرهنگستان هنر، میرجلال الدین کزازی چهره ماندگار ادبیات فارسی، علی رواقی استاد زبان و ادبیات فارسی و شاهنامه پژوه، قدمعلی سرامی استاد ادبیات فارسی و فردوسی شناس و امیرحسین ماحوزی استاد ادبیات فارسی ، سخنرانی خواهند کرد.
همچنین امیر صادقی روایتگر شاهنامه و مرشد علی ناری ضرب خوان زورخانه ای در این نشست برنامه اجرا خواهند کرد.

این مراسم در تالار شهید مطهری(ره) انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می شود.

این برنامه همچنین در نشانی های زیر در دسترس علاقه مندان خواهد بود:
https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2

https://www.aparat.com/mafakherefarhangi

https://t.me/anjomanasarmafakher
 

امروز همچنین ویژه برنامه‌های روز بزرگداشت فردوسی در محل آرامگاه وی در توس استان خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

به گفته سید جواد موسوی، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان خراسان رضوی، از  ۲۴ اردیبهشت تا سه خرداد که روز آزادسازی خرمشهر نام دارد، در استان خراسان رضوی دهه حماسه نام‌گذاری شده که در این ۱۰ شب در آرامگاه فردوسی ویژه برنامه هایی از جمله نقالی، مرشد خوانی و سخنرانی برگزار می شود همچنین سرودهایی با سه گویش افغان، تاجیک و ایرانی اجرا می شود.

رادیو نمایش «جشن نامه» پخش می‌کند

ویژه برنامه «جشن نامه» به مناسبت بزرگداشت حکیم فردوسی و پاسداست زبان فارسی، یکشنبه ۲۵ اردیبهشت از رادیو نمایش پخش می‌شود.

بیشتر بخوانید:

25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی

 

کلیدواژه