خرداد 07, 1401 11:12 Asia/Tehran [Updated: تیر 09, 1401 14:31 Asia/Tehran]

ایران پرس: بیماری ام اس (Multiple Sclerosis) نوعی بیماری خودایمنی است که در آن فرد به دلیل آسیب‌دیدگی غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی مغز و نخاع دچار گرفتگی و آسیب بافتی می‌شود.

علت این بیماری روشن نیست و درمان قطعی نیز ندارد. فدراسیون جهانی ام اس (MSIF) روز ۳۰ام ماه می ( 9 خرداد ) را به‌عنوان روز جهانی ام اس اعلام کرده است.

با توجه به افزایش تعداد بیماران ام اس به ویژه در قشر جوان در ایران، نیاز به حمایت درمانی از این بیماران و نیز انجام تحقیقات بومی در این زمینه، ضرورت تاسیس یک مرکز تخصصی ام اس احساس شد.

مرکز تحقیقات MS با هدف تولید، توسعه و ترویج علم و فن آوری  و همچنین ارائه ی خدمات نوین درمانی و آموزشی در زمینه MS، از مهرماه سال 1388 به طور غیر رسمی در بیمارستان سینا، تاسیس و آغاز به کار کرد.

با توجه به فعالیت های مرکز تحقیقات MS و افزایش تعداد مقالات مندرج شده در نشریات، این مرکز در سال 1392موفق به کسب تایید از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد.

همچنین انجمن MS  از سال 1377 با برگزاری نشست هایی به همت تعدادی از بیماران و بستگانشان و نیز حمایت پزشکان و متخصصان و علاقه مندان پی ریزی شد.

112

کلیدواژه