تیر 03, 1401 08:15 Asia/Tehran [Updated: تیر 03, 1401 08:25 Asia/Tehran]
  • ایران خواستار آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان از سوی آمریکا شد

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با تسلیت به مردم افغانستان برای زلزله مرگبار اخیر خواستار آزادسازی دارایی‌های مسدود شده این کشور از سوی آمریکا شد.

زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بامداد چهارشنبه جنوب شرق افغانستان را لرزاند.

بر اساس اعلام مقامات طالبان، بر اثر این زمین لرزه تاکنون بیش از هزار نفر جان باخته و دو هزار تن دیگر مصدوم شده اند.

طالبان اعلام کرده است: به دلیل شدت ویرانی ها احتمال دارد شمار تلفات افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «زهرا ارشادی» سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنانی با تسلیت به مردم افغانستان در پی زلزله بامداد چهارشنبه و ابرازهمدردی با مردم افغانستان از جامعه بین‌المللی خواست منابع خود را برای انجام اقدامات فوری در واکنش به این فاجعه انسانی بسیج کنند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران همچنین خواستار آزادسازی دارایی های افغانستان از سوی کشورهایی شد که برخلاف موازین اولیه بشردوستانه و بین‌المللی آنها را مصادره یا مسدود کرده اند.

معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بر تعهد خلل ناپذیر ایران بر هدف والای حفاظت از غیرنظامیان و جلوگیری از نسل کشی، جنایات جنگی، پاکسازی قومی، جنایات علیه بشریت و ضرورت تعقیب عاملان آنها تاکید کرد و تعهد همه کشورها برای محافظت از همه شهروندان به‌ویژه کودکان و جوانان در شرایط فاجعه‌بار انسانی را یادآور شد.

ارشادی تاکید کرد: سازمان ملل متحد باید مواضع همه کشورهای عضو را مورد توجه قرار دهد و با آنها به طور برابر رفتار کند.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بر موضع دیرینه ایران مبنی بر اینکه ناکامی در پیشگیری موثر از جنایات وحشیانه را می توان بیشتر به ناکامی شورای امنیت نسبت داد.

ارشادی با اشاره به نقش برجسته برخی از رسانه‌های جریان اصلی و لابی‌هایی که عمداً در زمان به تصویرکشیدن وضعیت های بشردوستانه، واقعیت‌های موجود را دستکاری می‌کنند، اشاره کرد و گفت: این نقش غیرسازنده در اغراق در موقعیت های خاص و در عین حال تنزل یا سانسور برخی شرایط بحرانی، مانند موارد مربوط به افغانستان، فلسطین و یمن، آشکار می شود.

117

کلیدواژه