شهریور 25, 1401 17:33 Asia/Tehran [Updated: آذر 11, 1401 22:11 Asia/Tehran]
  • واکنشها به مرگ مغزی مهسا امینی/ دستور رییسی برای پیگیری موضوع

تهران- ایران پرس: در پی مرگ‌ مغزی مهسا(ژینا) امینی دختر جوان سنندجی، رییس جمهور دستور پیگیری سریع موضوع را به وزارت کشور ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس؛ مهسا دختر ۲۲ ساله سنندجی روز گذشته در مرکز پلیس امنیت اخلاقی در تهران به کما رفت و در بیمارستان کسری تهران بستری شد‌.
در پی این حادثه، پلیس تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ خانمی برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که ناگهان در جمع سایر افراد به‌طور ناگهانی دچارعارضه قلبی شد. بلافاصله این خانم توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شده و تحت درمان است.
با اعلام خبر مرگ‌مغزی مهسا امینی و موج واکنشها در رسانه ها، سید ابراهیم رییسی رییس جمهور که در سمرقند ازبکستان به سر می برد، دستور پیگیری سریع به وزارت کشور صادر کرد.
احمد وحیدی وزیر کشور امروز جمعه در پی دستور رئیس‌جمهور خطاب به معاون امنیتی وزارت کشور نوشت: 
با توجه به دستور رئیس‌جمهور، در خصوص حادثه پدید آمده برای خانم مهسا امینی، علت حادثه را با فوریت و دقت به صورت ویژه بررسی و نتیجه را به اینجانب گزارش کنید.

تشکیل کارگروه ویژه پزشکی قانونی برای بررسی وضعیت مهسا امینی

دادستانی تهران نیز اعلام کرد: کارگروهی ویژه از پزشکی قانونی تشکیل شده تا شرایط جسمی مهسا امینی را از نظر پزشکی مورد معاینه و بررسی دقیق تخصصی و کارشناسی قرار دهد.
این کارگروه با دعوت از کادر درمان مهسا امینی و با حضور کارشناسان و متخصصان مجرب پزشکی قانونی فعالیت خود را آغاز کرده است.
دادستان تهران تاکید کرده که مشخص شود انتقال این خانم به مرکز پلیس از لحاظ پزشکی، چقدر در وقوع این حادثه موثر بوده است. از طرف دادستان تهران بازپرس ویژه و تیم مجربی برای بررسی ابعاد این پرونده تعیین شده است.

عضو فراکسیون زنان: مجلس موضوع مهسا امینی را بررسی می‌کند

شیوا قاسمی پور، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی روز جمعه درباره اتفاق رخ داده برای مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز که برای مسافرت به تهران سفر کرده بود به خبرنگاران گفت: اگر در این اتفاق تلخ قصور، تخلف یا برخورد خلاف قانونی رخ داده باشد، ما به عنوان نمایندگان مجلس با قاطعیت آن را دنبال خواهیم کرد.
 *گفته می‌شود دوربین‌های مداربسته پلیس تصاویر مربوط به مهسا امینی را ضبط کرده که بررسی این تصاویر جزو مطالبات ما از مسئولان نیروی انتظامی است تا ماجرا برای نمایندگان و مردم شفاف شود.

 کمیسیون امنیت ملی حادثه رخ داده برای «مهسا امینی» را بررسی می‌کند

کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز اعلام کرد که کمیسیون امنیت ملی حادثه رخ داده برای «مهسا امینی» را حتما مورد بررسی قرار می‌دهد.
این‌کمیسیون اعلام کرد: هرجا حقوق حقه مردم تضییع شود ما آن را مورد پیگیری و بررسی قرار می‌دهیم. این حق مردم است که موضوعاتشان را از طریق نمایندگان خود مورد پیگیری و اقدام قانونی قرار دهند.

واكنش خزعلى به ماجراى مهسا امينى: عمیقا متاثر شده ایم

انسیه خزعلی معاون امور زنان و رياست جمهورى نیز گفت:
ما در جایگاه ستادی پیگیری حقوق و امور زنان در جلسه رودر رو و نخبگانی نکاتمان را به سردار اشتری منتقل نموده‌ایم و همچنین لایحه حفظ کرامت زنان را دائما از مجلس پیگیریم.
وی افزود: در واقعه ناگوار حاضر نیز با ارسال نامه رسمی به وزارت کشور بدنبال توضیح بیشتر ماجرای حادث شده‌ایم، واقعه‌ای که ما را هم عمیقا متاثر کرده‌ است.
خزعلی خاطرنشان کرد: این ماجرا بیش از گذشته تذکر می‌دهد که اجرای قوانین نیازمند فرهنگ‌سازی تاثیرگذار است.

در حالی که واکنشها به این حادثه غم انگیز همچنان فضای مجازی و رسانه ها را پر کرده است؛ ساعتی پیش در خبری به نقل از دایی مهسا خبر فوت وی اعلام شد.

کلیدواژه