شهریور 28, 1401 22:59 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1401 22:22 Asia/Tehran]

رییس جمهور در بدو ورود به فرودگاه جان اف کندی نیویورک گفت: سازمان ملل متحد حقیقتا باید سازمان ملل باشد، نه سازمان دول قدرتمند.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور اسلامی ایران برای شرکت در نشست سران هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ظهر دوشنبه به وقت محلی با هیات همراه وارد نیویورک شد. رئیسی را در این سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه، محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور و رئیس کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همراهی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید ابراهیم رییسی در بدو ورود به فرودگاه جان اف کندی، گفت من برای شرکت در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به این سفر آمدم. در این سفر با توجه به فرصت هایی که وجود دارد، به بیان دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران می‌پردازم و نقطه نظرات خود را به اطلاع شرکت کنندگان و شنوندگان می‌رسانم.

رئیسی تصریح کرد سازمان ملل متحد حقیقتا باید سازمان ملل باشد، نه سازمان دول قدرتمند. ما با مشکلات جهانی روبرو هستیم و در این نشست ها می توان درباره آنها بحث کرد.

رییسی با بیان اینکه مشکلات عمومی است و راهکارها هم باید بر اساس خرد جمعی و مشورت عمومی باشد، افزود: مثلا موضوع تحریم حربه ای است که قدرت های بزرگ آن را به دست گرفته اند تا به ملت ها فشار بیاورند. از آن سو سایر کشورها هم رفتار متقابل خواهند داشت که این رفتارها با صلح، آرامش و امنیت در تضاد بوده و ملت ها متضرر می شوند.

وی تروریسم، جنگ و خونریزی را از دیگر مشکلات جهانی برشمرد و گفت: تروریسم موجب آوارگی مردم شده است. ما با جنگ و خونریزی مخالفیم. این مسایل باید در این نشست ها با خرد جمعی بررسی شود. همه این ها مسایل و مشکلات جهانی نتیجه یکجانبه گرایی است که همه را رنج می دهد. در این نشست ها با نگاه به حل مشکلات، باید مسایل را دنبال کرد.

/ 114

کلیدواژه