شهریور 30, 1401 07:27 Asia/Tehran [Updated: مهر 09, 1401 22:22 Asia/Tehran]

نیویورک- ایران پرس: رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار با رئیس جمهور سوئیس در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، گام های عملی و جدی از سوی دولت آمریکا که نشانه جبران رفتارهای گذشته و رفع تحریم‌ های ظالمانه این کشور باشد، مشاهده نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران بامداد چهارشنبه در دیدار با گای پارملین، رئیس جمهوری سوئیس در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با اشاره به اینکه دولت کنونی آمریکا مدعی مخالفت با تصمیم‌ های دولت قبل و بازگشت به توافق است، اعلام کرد، مشکل قضیه هسته‌ ای تصمیم نگرفتن آمریکایی‌ها است؛ این آمریکا بود که از برجام خارج شد نه ایران و با وجود عمل کردن ایران به تعهدات خود، طرف های غربی از انجام تعهداتشان سرباز زدند.

سید ابراهیم رئیسی با تأکید بر اینکه ایران میز مذاکره را ترک نکرده و برای یک توافق خوب و عادلانه آماده‌ است، گفت، با توجه به سابقه آمریکا، مطالبه جمهوری اسلامی ایران برای دریافت تضمین پایداری توافق، مطالبه‌ ای کاملاً منطقی است.

رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد، با وجود 40 سال فشار و تحریم، ایران نه تنها متوقف نشده بلکه پیشرفت کرده است، بنابراین حربه تحریم کارآیی خود را از دست داده است.

سید ابراهیم رئیسی همچنین با یادآوری روابط دوجانبه ایران و سوئیس، این روابط را دوستانه و خوب خواند و بر گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی و بخصوص تسهیل روابط پولی و بانکیِ دو کشور تاکید کرد.

گای پارملین نیز با تأکید بر گسترش همکاری‌های دو جانبه اعلام کرد، از سال 2016 نقشه راهی برای بهبود روابط تجاری ایران و سوئیس ترسیم شد و موانع سیاسی و ژئوپلیتیک باید از سر راه همکاری های دو کشور کنار زده شود.

رئیس‌ جمهوری سوئیس همچنین امنیت ایران و غرب آسیا را ضامن امنیت اروپا دانست و گفت، همکاری‌ های پولی و بانکی از جمله عرصه‌ های قابل گسترش در روابط دو جانبه است.

سید ابراهیم رئیسی برای شرکت در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به نیویورک سفر کرده است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سطح عالی سران کشور‌ها از روز سه‌ شنبه 20 سپتامبر تا دوشنبه 26 سپتامبر به همراه دیپلمات‌ های ارشد از کشور‌های مختلف به کار خود ادامه خواهد داد و در حاشیه آن ده‌ ها نشست دوجانبه و چندجانبه برگزار خواهد شد.

115

کلیدواژه