شهریور 30, 1401 07:58 Asia/Tehran [Updated: مهر 09, 1401 22:22 Asia/Tehran]

نیویورک- ایران پرس: رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در دیدار با نخست وزیر عراق گفت، امیدواریم تفاهم طرف های عراقی به تشکیل دولتی مقتدر در این کشور منجر شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر روز سه‌ شنبه به وقت محلی، در دومین روز از سفر خود به نیویورک، در دیدار مصطفی الکاظمی، نخست ‌وزیر عراق که در هتل محل اقامت رئیس جمهور انجام شد، با ابراز تقدیر صمیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و دولت ایران از دولت و ملت عراق بخاطر میزبانی خالصانه و برگزاری باشکوه مراسم اربعین امسال، اعلام کرد، امیدواریم هر چه سریع‌ تر روند سیاسی در عراق با تفاهم و گفت و گو به تشکیل دولتی مقتدر منجر شود.

سید ابراهیم رئیسی همچنین با اشاره به سخنان نخست‌ وزیر عراق درباره لزوم تسریع در تکمیل پروژه مسیر ریلی بصره به شلمچه اظهار کرد، رفع گره کوچک این پروژه و تکمیل سریع‌تر آن نتایج و دستاوردهای عظیمی در گسترش تعاملات و همکاری‌های دوجانبه و نیز تسهیل تردد زائران به اماکن مقدسه دو کشور خواهد داشت.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در ادامه با قدردانی از حسن نیت و تلاش‌های دولت عراق و شخص نخست وزیر این کشور برای بهبود روابط کشورهای منطقه با یکدیگر و از جمله ایران و عربستان تصریح کرد، جمهوری اسلامی ایران از اصلاح روابط با عربستان استقبال می‌ کند اما اصرار داریم که این روند بر اساس توافقات و تفاهمات انجام شده در گفت و گوهای مسئولان دو کشور در عراق پیش برود.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز در این دیدار با سپاسگزاری از ابراز رضایت مقامات و مردم ایران از مهمان‌نوازی مردم عراق از زوار اباعبدالله الحسین (ع) گفت، مردم این کشور تنها به وظیفه خود در قبال زوار عزیز سید و سالار شهیدان عمل کرده‌ اند.

نخست وزیر عراق با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت سیاسی این کشور، از حسن نیت و تلاش‌ های دولت جمهوری اسلامی ایران برای افزایش همکاری ها با عراق نیز قدردانی کرد.

115

کلیدواژه