شهریور 31, 1401 06:00 Asia/Tehran [Updated: مهر 12, 1401 22:21 Asia/Tehran]
  • امیرعبداللهیان: ایران برای تحقق یک توافق خوب و پایدار آمادگی دارد

"حسین امیرعبداللهیان" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در دیدار با "سیمون کاونی" Simon Coveney وزیر خارجه جمهوری ایرلند در نیویورک تصریح کرد، جمهوری اسلامی ایران برای تحقق یک توافق خوب و پایدار آمادگی دارد.

مذاکرات با محوریت رفع تحریم های ظالمانه و غیرقانونی ضد جمهوری اسلامی ایران، به دلیل ابتکارات تیم مذاکره کننده ایران، پیشرفت‌هایی را تجربه کرده، اما تعلل طرف های غربی به ویژه دولت "جو بایدن" برای جبران اقدامات غیرقانونی دولت پیشین آمریکا و تداوم کارزار فشار حداکثری، منجر به تردیدهایی در جدیت این کشور برای بازگشت به برجام و طولانی شدن روند گفت‌ وگوها شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "امیرعبداللهیان" در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران جهت رسیدن به توافق خوب و پایدار آمادگی دارد افزود، رسیدن به توافق مستلزم حسن نیت، واقع بینی و اراده لازم از طرف آمریکا و سه دولت اروپایی است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه تاکید کرد، در پرتو توافق باید تحریم‌های یکجانبه علیه ایران برطرف شده و پرونده اتهامی هسته‌ای ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بسته شود.

"امیرعبداللهیان" در دیدار با وزیر خارجه جمهوری ایرلند همچنین ضمن ابراز رضایت از سطح تماس‌های انجام شده میان مقامات دو کشور، تصریح کرد، هیچ مانعی برای ارتقای همه جانبه روابط میان ایران و ایرلند وجود ندارد و لازم است از طریق تماس‌های دیپلماتیک، پارلمانی و اقتصادی، روابط دوجانبه را بیش از پیش گسترش داد.

وزیر خارجه جمهوری ایرلند نیز در این دیدار به علاقه مندی کشورش برای تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت:  تمایل زیادی برای تنوع بخشی در روابط تجاری و اقتصادی دو کشور وجود دارد.

"سیمون کاونی" در ادامه با اشاره به مذاکرات وین، دستیابی به توافق را فرصت مناسبی برای همه طرف‌ها و نیز جامعه بین المللی دانست.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوهای وین با محوریت رفع تحریم های ظالمانه و غیرقانونی ضد ایران، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی آمریکا درخصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است. 

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بارها اعلام کرده است با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق برجام را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد.

120

کلیدواژه