شهریور 31, 1401 18:57 Asia/Tehran [Updated: شهریور 31, 1401 20:06 Asia/Tehran]
  • غریب‌ آبادی:‌ شرایط دو ایرانی محبوس در آمریکا مساعد نیست

تهران-ایران پرس: کاظم غریب آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر، در دیدار با سفیر سوئیس در تهران تاکید کرد: شرایط دو ایرانی محبوس در آمریکا مساعد نیست.

نادین اولیویه ری، سفیر جدید سوئیس در جمهوری اسلامی ایران، با کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

طرفین، در این دیدار همچنین درباره گسترش همکاری‌ های حقوق بشری و قضائی تبادل نظر و رایزنی کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، به گزارش ستاد حقوق بشر، در این دیدار، دبیر ستاد حقوق بشر بر مأموریت معاونت امور بین‌الملل و ستاد حقوق بشر برای پیگیری حقوق شهروندان ایرانی در سراسر جهان تأکید کرد و گفت: طی یک سال گذشته آمریکا دو شهروند ایرانی را به بهانه واهی دور زدن تحریم بازداشت  کرده که هر دو در شرایط نامساعدی به سر می‌برند.

غریب‌آبادی افزود: یکی از این افراد، رضا سرهنگ‌پور است؛  که  ساکن مونترال کاناداست و  نیروهای مرزی آمریکایی وی را بازداشت کرده اند،  در حبس خانگی به سر می‌برد و مجبور است اجاره سنگینی را برای استمرار این حبس خانگی بپردازد.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: سرهنگ‌پور همچنین از خدمات درمانی بی‌ بهره مانده و نگرانی جدی درباره سلامت وی وجود دارد، در مواردی هم که خدمات پزشکی محدود به او ارائه شده، هزینه ها را از وی اخذ کرده اند.

دبیر ستاد حقوق بشر، با بیان این که ایران در مسیر ارتقاء و ترویج حقوق بشر سیاست‌گذاری کرده و دستاوردها و پیشرفت‌های چشمگیری دارد، تصریح کرد: استفاده ابزاری از موضوعات حقوق بشری که اغلب آمریکا و برخی کشورهای غربی اتخاذ می‌ کنند، امری مذموم و مغایر آرمان‌های انسانی و بشری است.

غریب‌آبادی با اشاره به تحقیقات جدی، دقیق و سریع در بررسی پرونده فوت مهسا امینی، در انتقاد از رویکرد سیاسی برخی کشورهای اروپایی و سازوکارهای حقوق بشری، گفت: مواضع برخی کشورهای غربی و رویه‌های حقوق بشری سازمان ملل در این موضوع، با اهداف سیاسی صورت می گیرد و وجاهت حقوق بشری ندارد.

دبیر ستاد حقوق بشر، خاطرنشان کرد: پناه دادن برخی کشورهای اروپایی به تروریست‌هایی که دستشان به خون بیش از ۱۷ هزار شهروند بی‌گناه ایرانی آلوده است و محکوم نکردن اقدامات تروریستی علیه شهروندان ایرانی، بیانگر رویکرد دوگانه و مخرب این کشورها در زمینه حقوق بشر است.

116

کلیدواژه