شهریور 31, 1401 22:54 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1401 00:36 Asia/Tehran]
  • ایران تحت سلطه هیچ قدرتی زندگی سیاسی خود را تنظیم نمی‌کند

رییس جمهور اسلامی ایران گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران، نه شرقی و نه غربی است و تحت سلطه هیچ قدرتی زندگی سیاسی و فرایند امورمان را تنظیم نخواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری با رسانه ها در نیویورک با تاکید بر اینکه نه زیر سلطه هیچ قدرتی می‌ رویم و نه هیچ کشوری را زیر سلطه قرار می دهیم، افزود: امروز جامعه بشری از استکبار و کشورهایی که به خاطر قدرت نظامی و پول می خواهند خود را به جوامع تحمیل کنند، رنج می‌برد.

رئیسی به پرسش دیگری درباره موضوع هسته ای ایران اظهار داشت: توافقی که مورد بحث است اگر بدون حل و فصل پرونده های پادمانی باشد پایدار نخواهد بود و جمهوری اسلامی ایران همواره در معرض تهدید خواهد بود.

رئیس جمهور ایران در پاسخ به رسانه ژاپنی درباره علت اخذ تضمین در توافق با آمریکا اظهار داشت: تضمین آمریکا به دلیل تجربه‌ای است که از رفتار آمریکایی ها داریم و رفتار آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که اعتباری به آنها نیست؛ توافق باید واقعی و اطمینان بخش باشد.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره مواضع جمهوری اسلامی ایران در موضوع فلسطین اظهار داشت: فلسطین ۷۰ سال است که توسط اشغالگران به اشغال درآمده و مردمش در سرزمین‌های دیگر آواره شده‌اند و عده‌ای هم در غزه به‌صورت یک زندان بزرگ حبس شده‌اند؛ این وضعیت قابل دوام نیست و این ظلم باید خاتمه یابد.

رییس جمهور ایران با تاکید بر اینکه راه‌کارهای آمریکا و غربی‌ها مثل قرارداد کمپ‌دیوید و اسلو نتوانسته فلسطینی‌ها را به حقشان‌ برساند، افزود: پیشنهاد ایران این است که مردم فلسطین اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی رأی خود را به صورت کاملا دموکراتیک اعلام کنند و حکومتی بر اساس رای مردم تعیین شود.

رییسی در پاسخ به سوالی درباره عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از فرصت‌ها و ظرفیت‌های این سازمان به‌ ویژه در زمینه اقتصادی و تجاری بهره ببرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جمهوری اسلامی برنامه‌ای برای شکایت از گروهک تروریستی منافقین بابت ترور ۱۷ هزار ایرانی بی‌گناه ندارد، گفت: این گروهک به قدری جنایت کردند که در لیست سیاه و سازمان تروریستی اروپا قرار گرفتند؛ حالا چه اتفاقی افتاد که کشورهای غربی و آمریکایی دوباره با این گروهک همکاری می‌کنند و برخی ازعناصرشان را در کشور خود جای دادند.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره مرگ مهسا امینی و حواشی آن در ایران اظهار داشت: این رخداد در دست بررسی بوده و اعلام نظر نهایی در این باره با مقام قضایی است؛ آنچه درباره فوت این خانم مطرح است و اگر قصور و تقصیری بوده، حتماً بررسی می‌شود.

وی درباره موضع ایران نسبت به جنگ در اوکراین گفت: جنگ باید خاتمه یابد زیرا همه اختلافات با گفت‌وگو قابل پیگیری است.

رئیسی از آمادگی تهران برای میانجی گری بین طرفین جنگ خبر داد.

آیت الله رئیسی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره روابط برخی کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی و موضع ایران در این خصوص گفت: هرگونه ارتباط با این رژیم، خنجری بر پشت مردم فلسطین است.

رییسی خاطر نشان کرد: عادی سازی روابط برخی کشورها با رژیم صهیونیستی امنیت ایجاد نمی کند.

کلیدواژه