مهر 01, 1401 07:40 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1401 07:51 Asia/Tehran]
  • رئیس جمهوری نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

رئیس جمهوری پس از سخنرانی در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و برگزاری برخی برنامه‌های دیگر از جمله دیدار با سران برخی کشورهای حاضر در این مجمع، دقایقی قبل عازم کشورمان شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سیدابراهیم رئیسی» پس از شرکت و سخنرانی در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، شرکت و سخنرانی در اجلاس تحول آموزش در سازمان یونسکو، دیدار با برخی رهبران ادیان، دیدار با متخصصان و کارشناسان سیاست خارجی آمریکا، دیدار با مدیران ارشد رسانه‌های آمریکایی، برگزاری نشست مطبوعاتی و دیدار با ایرانیان مقیم این کشور دقایقی قبل نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد.

سفر رئیسی به نیویورک در ادامه تلاش‌ها برای تحقق «نظم عادلانه بین‌المللی از طریق چندجانبه‌گرایی اقتصادی» انجام شد. 

رئیس جمهوری بعد ازظهر دوشنبه به وقت محلی به محض ورود به نیویورک در اجلاس تحول آموزش سازمان ملل که با همکاری یونسکو برگزار شد، با بیان اینکه معتقدیم تحول در آموزش بدون توجه به خانواده، عدالت و معنویت میسر نخواهد بود، گفت: ایران سند تحول بنیادین آموزش و پرورش خود را با ابتناء به فلسفه تربیتِ ایرانی- اسلامی و بدون اتکا به رویکردهای تک بعدیِ سکولارِ موجود در سند 2030 تدوین کرده است.

رئیس جمهور اسلامی ایران همچنین برای نخستین بار در نشست سران هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حضور یافت.

نخستین حضور رئیس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل با ابتکار ویژه وی و بالا بردن تصویر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی همراه بود که به سرعت به خبر مهمی تبدیل شد تا بار دیگر جهان شاهد جنایت آمریکا و قاطعیت ایران در پیگیری این جنایت باشد.

پیام اصلی سخنان رئیس جمهور تاکید بر عدالت و نفی ظلم و سلطه بود که مصادیق آن را در موضوعات حقوق بشر ، تروریسم و هسته‌ای تبیین کرد و اینکه جمهوری اسلامی ایران در مسیر حفظ استقلال خود، نیل به این اهداف را به رغم همه هزینه ها در چهار دهه گذشته طی کرده و همچنان ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری همچنین دیدارهای دو جانبه و جانبی با سران و رهبران کشورها و نیز شخصیت های بین اللملی داشتند.

رئیس جمهوری با «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل، «شارل میشل» رئیس شورای اروپا و اعضای اتحادیه اروپا، روسای جمهوری سوئیس، بولیوی، فنلاند، صربستان و نیجریه و نیز نخست وزیران عراق، پاکستان، ژاپن، ارمنستان داشت. 

رئیسی عصر چهارشنبه (به وقت محلی) در نشستی با جمعی از متخصصان و کارشناسان سیاست خارجی آمریکا به سوالات آنان پاسخ گفت و با تاکید بر اینکه از ابتدا اعلام کردیم که موافق مذاکره با هدف رسیدن به نتیجه و توافق عادلانه و منطقی هستیم نه مذاکره برای مذاکره، اظهار داشت: "گره توافق باید به دست همان کسی باز شود که گره را زده است."

رئیس جمهور همچنین روز پنجشنبه به وقت محلی 90 دقیقه گفت وگوی صریح و رو در رو با مدیران ارشد رسانه های آمریکا داشت و با آرامش و حوصله به سوالات مختلف آنان پاسخ داد.

رئیسی همچنین در یک نشست خبری با حضور رسانه های مهم بین المللی به سوالات آنان نیز پاسخ داد.

دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا، آخرین برنامه رئیس جمهور بود که پس از آن بلافاصله عازم فرودگاه جان اف کندی برای ترک نیویورک شد.

رئیس جمهور را در این سفر «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه، «غلامحسین اسماعیلی» رئیس دفتر رئیس جمهوری، «محمد جمشیدی» معاون امور سیاسی دفتر رئیس جمهور، «علی باقری کنی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و «وحید جلال زاده» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همراهی می کردند.

117

بیشتر بخوانید:

تاکید رئیسی بر جلوگیری از هرگونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه

 رئیسی: ادعاهای پادمانی مطرح شده علیه ایران فاقد اعتبار است

آغاز نشست خبری آیت‌الله رئیسی در نیویورک

رئیسی: گفتگوی اندیشه‌ای میان ادیان را جایگزین درگیری، برخورد و حذف کنیم

رییسی در دیدار رییس جمهور سوئیس: آماده توافق خوب و عادلانه هستیم

ابراهیم رئیسی: روابط ایران و پاکستان متکی بر اشتراکات فرهنگی هزاران ساله است

رئیسی: خوانش‌های یکجانبه مانع جهان امن و زندگی شایسته است

رییسی در نیویورک: سازمان ملل نباید سازمان دول قدرتمند باشد

کلیدواژه