آبان 18, 1401 15:05 Asia/Tehran [Updated: آبان 18, 1401 15:05 Asia/Tehran]

یزد- ایران‌پرس: بازار مسگران یزد از جمله مکان‌های مؤثرِ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر یزد در جذب گردشگری و رونق مس‌گری است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، راسته بازار مسگران، قلب تپنده بازار یزد در بخش جنوبی بازار خان، خود طولانی‌ترین و اصیل‌ترین بازار این شهر محسوب می‌شود. 
در این روزهای سرد پاییزی تلألؤ نور خورشید بر طاق‌های قدیمی یادآور سخت‌کوشی و صبوری استادکارانی است که در سال‌های متمادیِ تجربه، مس وجودشان را زر کردند. 
نوع معماری بازار، طاق‌های بلند و دیوارهای گچی و آجری است که هنرنمایی این صنعت دست‌ساز یزدی را در کنار نبوغ معماران ایرانی افزایش داده است.
هم‌نوازی چکش‌های مسگران بر صفحات مس از 600 سال پیش تاکنون نه فقط به پویا بودن این مکان کمک کرده، بلکه در جذب مسافران و گردشگران برای خرید انواع ظروف مسی دست‌ساز موفق بوده و این مکان را به‌عنوان مناطق مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی یزد شناسانده است.
این بازار قدیمی به‌عنوان هسته اصلی بازارهای یزد محل تولید، خرید و فروش انواع ظروف مسی قدیمی چون کماجدان، سماور، قوری، سینی، ملاغه، دیگ و غیره بوده است. 
تغییرات زندگی امروز تنوع زیبایی در تولیدات مسگران به‌وجود آورده و برای هر سلیقه‌ای اشکال تزئینی متنوعی چون شکلات‌خوری، ساعت، کشکول، مرغ و ماهی، اشکال تخت جمشید، گل و بوته با برجسته کاری‌های ترمه عرضه می‌شود.
اگر تاکنون اسم بازار مسگری یزد را نشنیده‌اید یا موفق به دیدن این مکان از نزدیک نشدید شما را به دیدن نمایی از این بازار سنتی همراه با هنر صنعت ‌مس‌گری اصیل یزدی دعوت می‌کنیم تا از راه دور و در سفری کوتاه از این بازار قدیمی لذت ببرید و بازدیدِ نزدیک از آن‌جا را در برنامه کاری خود قرار دهید. 
جایی که می‌توانید صدای زندگی را از راسته بازار مسگران بشنوید، زیبایی هنر دستان هنرمندان یزدی را ببینید و گشت و گذاری در زیر طاق‌های بلند شهر تاریخی یزد داشته باشید.

112

بیشتر بخوانید:

تصاویری از بازار مسگران یزد

اصفهان؛ هنر مسگری/ ویدئو

هنر مسگری اصفهان / ویدئو

 

کلیدواژه