اسفند 27, 1401 17:30 Asia/Tehran [Updated: اسفند 27, 1401 17:41 Asia/Tehran]
  •  گسترش همکاری‌های ایران و تاجیکستان در بخش های مختلف کشاورزی

محمد تقی صابری، سفیر ایران و قربان حکیم زاده، وزیر کشاورزی تاجیکستان درباره گسترش همکاریهای دوکشور در بخش های مختلف کشاورزی تبادل نطر کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمد تقی صابری» سفیر ایران در تاجیکستان در دیدار با «قربان حکیم زاده» وزیر کشاورزی این کشور آمادگی ایران را برای توسعه همکاری در بخش‌های مختلف کشاورزی اعلام کرد.

صابری با تشریح دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بخش مختلف حوزه کشاورزی، آمادگی ایران را برای توسعه همکاری در بخش‌های مختلف کشاورزی از جمله آموزش متخصصان، صادرات تراکتور و ادوات کشاورزی، تامین بذرهای گواهی شده و پرمحصول، مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی، گسترش آبخیزداری و حفاظت خاک، افزایش ضریب خود اتکایی محصولات راهبردی اساسی، دامپروری، آبزی‌پروری و پرورش ماهی و پرورش طیور، گسترش زیرساخت های اطلاعاتی و ارتباطی و افزایش تولیدات صنایع تکمیلی و تبدیلی در بخش کشاورزی اعلام کرد.

حکیم زاده نیز اقدامات و دستاوردهای دولت تاجیکستان در تأمین مواد غذایی و افزایش محصولات کشاورزی را تشریح و بر توسعه همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

بر اساس این گزارش، سفیر ایران و وزیر کشاورزی تاجیکستان با بررسی اقدامات انجام شده در خصوص یادداشت تفاهم همکاری‌های کشاورزی بین دو کشور، بر گسترش بیش از پیش روابط در بخش کشاورزی تاکید کردند.

جمهوری اسلامی ایران سهم پیشگامانه‌ای در کمک به تقویت زیرساخت‌ها و توسعه و شکوفایی تاجیکستان داشته است و برای توسعه روابط و همکاری با جمهوری تاجیکستان، هیچ محدودیتی ندارد.

ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال دولت تاجیکستان را به رسمیت شناخت و اولین کشوری بود که سفارتخانه خود را در شهر دوشنبه دایر کرد.هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران به تاجیکستان ارتباط نزدیک و دلبستگی ندارد و علت آن هم قرابت‌های نژادی، تاریخی، فرهنگی، دینی و زبانی ملت‌های دو کشور است.

116

کلیدواژه