شهریور 29, 1402 01:34 Asia/Tehran [Updated: مهر 05, 1402 22:27 Asia/Tehran]

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی ۲۰۲۳ سازمان ملل، تأکید کرد: جهان در حال گذار بازگشت‌ناپذیر به نظم نوظهور است و پروژه آمریکایی‌کردن جهان شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید ابراهیم رئیسی سه شنبه شب در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با تأکید بر اینکه لیبرال دموکراسی که می‌خواست الگوی جهان باشد به درس عبرت تبدیل و به پایان راه خود نزدیک شده است، متذکر شد: جهان در حال تغییر و گذار به نظم بین‌المللی نوظهور و این مسیر غیرقابل بازگشت است؛ معادله سلطه غربی برای جهان دیگر جوابگو نیست و نظم کهنه لیبرال که در خدمت منافع سلطه‌گران و سرمایه‌داران سیری‌ناپذیر بود، کنار زده شده است.

رئیس‌جمهوری ایران تأکید کرد: پروژه آمریکایی‌کردن جهان شکست خورده است و ملت ایران افتخار دارد که به مدد انقلاب اسلامی خود، بیشترین نقش و روشنگری را در برداشتن نقاب از صورت سلطه‌گران شرق و غرب داشته است.

نباید شرق و غرب جدیدی ایجاد شود

رئیسی با بیان اینکه ایران معتقد است نباید شرق و غرب جدیدی ایجاد شود، افزود: ایران فصل نوینی از روابط سودمند با کشورهای همسایه را رقم زده و سیاست همسایگی جمهوری اسلامی سیاستی خیرخواهانه برای منطقه است؛ ما امنیت همسایگان را امنیت خود می‌دانیم و هر دستی را که برای دوستی دراز شود، به گرمی می‌فشاریم.

وی ادامه داد: امینت امروز برخی از کشورهای همسایه در منطقه مدیون رشادت‌های سردار شهید و رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی است که اگر رشادت این قهرمان مبارزه با تروریسم نبود، بسیاری از مناطق در آتش داعش می‌سوخت اما آیا از این رشادت و شهامت و ایستادگی در مقابل تروریسم، شما در رسانه‌ها و فیلم‌های هالیوودی تصاویری را مشاهده کرده‌اید؟!

ترور شهید حاج قاسم سلیمانی جایزه به داعش بود

رئیس‌جمهور افزود: ترور شهید حاج قاسم سلیمانی جایزه به داعش بود که به اذعان مقامات آمریکا ساخته دست خودشان بود و حتی تشییع جنازه ۲۵ میلیونی فرمانده مبارزه با تروریسم و اندوه و خشم و حس انتقام ۸۵ میلیونی ملت ایران از بانیان و عاملان این عمل جنایت‌بار سانسور شد.

آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش خروج آمریکا از برجام را نقض مسلم اصل وفای به عهد عنوان کرد و گفت: دولت آمریکا با نقص صریح مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از عمل به تعهدات خود ذیل برجام اجتناب می‌کند؛ با این رفتار آمریکا عملاً و برخلاف ادعاهایش قانون‌گریزی و زورگویی را به‌جای همکاری تجویز کرده است. 

هشدار به آمریکا و اروپا

وی با بیان اینکه آمریکا باید با اعتمادسازی اثبات کند که دارای حسن‌نیت است و اراده واقعی برای عمل به تعهدات خود و نهایی کردن مسیر دارد، به اروپایی‌ها هم هشدار داد و متذکر شد: اروپایی‌هایی نیز که در پی سال‌ها عدم پایبندی به تعهدات خود از جمله در لغو تحریم‌ها اکنون برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض می‌کنند، باید درک کنند با سرعت گرفتن در مسیر پرهزینه تقابل بازنده خواهند شد.

رئیس‌جمهور در ادامه با تأکید بر اینکه سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران ندارد و گزارش‌های مراجع ذی‌ربط بین‌المللی و حتی جوامع اطلاعاتی غربی نیز بارها صحت این موضوع را اثبات کرده، متذکر شد: جمهوری اسلامی ایران از حق ملت خود برای بهره‌برداری از فناوری هسته‌ای کوتاه نخواهد آمد و وقت آن رسیده است که آمریکا به بحران تصمیم‌گیری خود پایان داده و مسیر صحیح را انتخاب کند.

انتقاد از وضعیت حقوق بشر در غرب

رئیسی همچنین از وضعیت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان در غرب انتقاد کرد و اظهار داشت: آیا آمریکا که خود بزرگ‌ترین زندان مادران در جهان را دارد، می‌تواند صادقانه نگران حقوق زنان باشد؟ واقعیت‌های مهمی از ایران در جهان سانسور شد و تاکنون چیزی درباره بمباران شیمیایی مردم ایران گفته نشد که آن سلاح‌ها را برخی اروپایی‌ها به صدام داده بودند اما در این مدت تصویری که از ایران به جهان مخابره شد محصول سرکوب اطلاعات معتبر و اشاعه اطلاعات نامعتبر بود.

وی با تأکید بر اینکه نگاه ما به آینده امیدوارانه است و عدالت جهانی خواهد شد، تصریح کرد: اشغالگری و تروریسم و افراط‌گری از جمله مهم‌ترین تهدیدهای جدی است و ریشه‌کنی تروریست‌ها در گرو مبارزه فراگیر، هدفمند و ریشه‌ای با عوامل اصلی آن و مجازات بدون تبعیض ترویست‌ها در سراسر جهان است. تنها حکومت مبتنی بر آپارتاید جهان نمی‌تواند شریک صلح باشد.

تقبیح جنگ‌افروزی در منطقه 

رئیسی با تقبیح جنگ‌افروزی در منطقه گفت که هرگونه حضور بیگانه از قفقاز تا خلیج فارس نه تنها بخشی از راه‌حل نیست بلکه خود مشکل است و ادامه داد: جنگ راه‌حل موضوع نیست و جنگ در اروپا را به نفع هیچ طرف اروپایی نمی‌دانیم و معتقدیم رد کردن هر طرح آتش بس در جنگ اوکراین از سوی آمریکا نشان می‌دهد این کشور برای تضعیف اروپا برنامه بلندمدت دارد. 

آیت‌الله رئیسی بر همین اساس تأکید کرد: جمهوری اسلامی از هر ابتکاری برای پایان جنگ و آغاز روند سیاسی حمایت می‌کند و آمادگی خود را برای نقش آفرینی سازنده اعلام‌ می‌دارد.

دفاع از ساحت قرآن 

رئیس‌جمهور با در دست گرفتن یک جلد کلام الله مجید و تکریم ساحت قرآن در صحن سازمان ملل از اسلام‌ستیزی و آپارتاید فرهنگی به عنوان اقدامی مغایر شأن بشریت یاد کرد و متذکر شد: پشت‌پرده این نفرت‌پراکنی‌ها طراحی بزرگ‌تری وجود دارد اما تعالیم قرآنی برای جوامع بشری هرگز نمی‌سوزد و آتش توهین و تحریف حریف حقیقت نخواهد شد.

125

 

کلیدواژه