شهریور 29, 1402 03:49 Asia/Tehran [Updated: مهر 05, 1402 22:27 Asia/Tehran]
  • بازتاب سخنان رئیس جمهوری ایران در رسانه های جهان

سخنان سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری ایران در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سخنرانی رئیسی در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل که توجه نمایندگان آمریکایی حاضر در صحن مجمع عمومی را به خود جلب کرده بود، در خصوص مسائل مختلفی از جمله انتقادها علیه ایالات متحده آمریکا مطرح شد.

خبرگزاری رویترز نیز با تمرکز روی همین محور از صحبت‌های او گزارش داد: رئیس جمهوری ایران گفت که ایالات متحده باید حسن نیت و اراده خود برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را که واشنگتن در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد، ثابت کند.

خبرگزاری فرانسه هم با انعکاس بخشی از سخنان رئیس جمهور ایران نوشت: ابراهیم رئیسی به دنبال یک توقف در مذاکرات بر سر بازگشت به توافق هسته‌ای، خواستار پایان تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد و گفت: این تحریم‌ها نتایج مطلوب را نداشته است.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله بحران اوکراین نیز اشاره و اعلام کرد که جنگ در اروپا به نفع هیچ طرف اروپایی نیست.

رسانه فرانسوی در خصوص این بخش از صحبت‌های وی نیز گزارش داد: رئیس جمهوری ایران آمریکا را متهم به بدتر کردن جنگ اوکراین کرد و گفت: تهران از توافق صلح حمایت می‌کند.

شبکه المیادین لبنان اقدام رئیس جمهوری ایران در بالا بردن نسخه‌ای ای قرآن کریم را برجسته کرد و گزارش داد که رئیس جمهوری ایران "با بالا بردن نسخه‌ای از قرآن از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اهانت‌ها علیه قرآن شریف را محکوم کرد. "

المیادین به نقل از رئیس جمهوری ایران گزارش داد: سلطه غربی با واقعیت جهان معاصر سازگاری ندارد و لیبرالیسم تلاش کرد که ارزش‌های آمریکا را جهانی کند، دیگر کهنه شده است.

این شبکه افزود: رئیس جمهوری ایران خواستار تحولات اقتصادی و سیاسی در جهان شد و گفت که برخی از کشورهای در تلاش برای فتنه انگیزی در مناطق مختلف دنیا هستند.

المیادین افزود: رئیس جمهوری ایران حضور بیگانه در منطقه را اصل مشکل و امنیت همسایگان را بخشی از امنیت ایران دانست.

تارنمای شبکه تلویزیونی "الجزیره" قطر نیز سخنان رییس جمهوری ایران در مورد کشورهای همسایه را مورد توجه قرار داد و به نقل از رئیسی گزارش داد: از هر دستی که به سوی ما دراز شود، با صداقت استقبال می‌کنیم.

وی افزود: ایمان و باور راسخ داریم که همسایه مستقل و قوی فرصتی برای کل منطقه خواهد بود، در عین حال هرگونه حضور بیگانه در منطقه از قفقاز گرفته تا خلیج فارس خود ریشه مشکل است.

الجزیره اعلام کرد که رئیس جمهوری ایران رژیم اشغالگر در قدس را منشأ تروریسم کلیدی دانست و گفت که باید یک دولت فلسطینی قانونی به مرکزیت قدس شریف تشکیل شود.125

کلیدواژه