بهمن 09, 1395 19:55 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • وزارت خارجه: فرمان ضد مهاجرتی ترامپ، توهینی آشکار به ملت ایران است

وزارت امور خارجه، با صدور بیانیه ای، تصمیم دولت آمریکا در ایجاد محدودیت سفر به این کشور را توهینی آشکار به جهان اسلام و ملت ایران خواند.

به گزارش پارس تودی، وزارت امور خارجه ایران، در بیانیه ای با اشاره به تصمیم دولت ایالات متحده در ایجاد محدودیت برای سفر مسلمانان به آمریکا هر چند به صورت موقت سه ماهه تاکید کرد، این اقدام علیرغم ادعای مقابله با تروریسم و حفظ امنیت مردم آمریکا، به عنوان هدیه ای بزرگ به افراطیون و حامیان آنها در تاریخ ثبت خواهد شد. 

در این بیانیه امده است، در شرایطی که جامعه جهانی که نیازمند گفت و گو و تشریک مساعی برای برخورد ریشه ای، فراگیر و همه جانبه با خشونت و افراطی گری است و در زمانی که مجمع عمومی ملل متحد پیشنهاد رییس جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت جهانی علیه خشونت و ترور (WAVE) را با اجماع به تصویب رسانده است، اقدام نسنجیده دولت آمریکا، با اعمال تبعیض جمعی علیه شهروندان کشورهای اسلامی، شکاف ها و گسل هایی که افراطیون تروریست برای سربازگیری و فریفتن جوانان به حاشیه رانده شده از آن استفاده می کنند را عمیق تر می کند و زمینه های سوءاستفاده برای ترویج خشونت و افراط را تقویت می نماید.

 

وزارت امور خارجه تاکید کرد، در این تصمیم، گزارش های نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و اظهارات قبلی مسئولین کنونی آمریکا که بر نقش دولت آمریکا و متحدین منطقه ای آن در ایجاد و گسترش گروه های افراطی همچون داعش تأکید می کردند، به فراموشی سپرده شده است.

بی اساس بودن ادعاهای امریکا مبنی بر دوستی با مردم برخلاف اختلاف با دولت ایران

بر اساس این بیانیه، تصمیم دولت آمریکا با هدف قرار دادن مردم ایران و توهین آشکار به تمامی آحاد این ملت بزرگ، بی اساس بودن ادعاهای دیرینه ایالات متحده مبنی بر دوستی با مردم علیرغم اختلاف با دولت ایران را به نمایش گذاشته و نشان از کینه گروهی در حاکمیت آمریکا و محافل تأثیرگذار داخلی و خارجی آن نسبت به همه ایرانیان در سراسر جهان دارد.

در این بیانه آمده است، دولت جمهوری اسلامی ایران برای پاسداری از حرمت و شان تمامی آحاد ملت بزرگ ایران در داخل و خارج از کشور، با رصد دقیق آثار کوتاه و میان مدت تصمیم دولت ایالات متحده بر اتباع ایران، اقدامات متناسب حقوقی، کنسولی و سیاسی معمول خواهد داشت و ضمن احترام به مردم آمریکا و تمایز میان آنها و سیاست های خصمانه دولت ایالات متحده، برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت های توهین آمیز ایالات متحده علیه اتباع ایران، اصل عمل متقابل را اجرا می نماید.

آمادگی ایران برای مقابله با تصمیم ضد مهاجرتی واشنگتن

 وزارت امور خارجه همچنین در این بیانیه، از ایجاد سازوکاری با حضور دستگاه های ذیربط در این وزارت خانه به منظور نظارت بر اجرای این تصمیم و اتخاذ تدبیرهای مناسب و منطبق با منافع ملی در شرایط ویژه، خبر داد.

همزمان به کلیه نمایندگی های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دستور داده شده است که تسهیلات کنسولی جهت کلیه اتباع ایرانی که به دلیل این اقدام غیرقانونی دولت آمریکا از بازگشت به محل زندگی، کار و تحصیل خود محروم می شوند را با اولویت فراهم نمایند.

تصمیم اخیر امریکا، مغایر با حقوق بین الملل

دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه تصمیم اخیر ایالات متحده شامل توقعاتی غیرقانونی، خلاف منطق و مغایر با حقوق بین‏ الملل دانست که به ویژه با توجه به فقدان روابط میان دو کشور نمی تواند هیچگونه تأثیری بر نحوه رفتار دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

لذا هرگونه سوءاستفاده ایالات متحده از این وضعیت جهت تطویل اقدامات تبعیض آمیز و ایجاد مزاحمت علیه اتباع جمهوری اسلامی ایران فاقد هرگونه وجه عرفی و قانونی است.

 

در پایان این بیانیه تاکید شده است، جمهوری اسلامی ایران همچنین هرگونه تعلل و نقض تعهدات بین المللی ایالات متحده وفق قراردادهای دوجانبه و ترتیبات چندجانبه را به دقت بررسی و پیگیری نموده و حق واکنش لازم را برای خود محفوظ می دارد.

امضای فرمان ضد مهاجرتی دونالد ترامپ

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، جمعه شب فرمان اعمال محدودیت های گسترده برای ورود پناهجویان و مهاجران از کشورهای مسلمان به خاک آمریکا را امضا کرد. ترامپ با ادعای این که هدفش از امضای این فرمان ممانعت از ورود تروریست‌ها به آمریکا است، تصریح کرد: تنها اجازه ورود افرادی به آمریکا داده خواهد شد که از این کشور حمایت کنند.

بر اساس فرمان اجرایی دونالد ترامپ از این پس شهروندان کشورهای مسلمان ایران، عراق، سودان، سومالی ، لیبی، سوریه و یمن اگر ویزای ورود به خاک آمریکا را نیز دریافت کرده باشند، در مبادی ورودی اجازه ورود به این کشور را نخواهند داشت.

 

بر اساس پیش‌نویس این فرمان که به دست رسانه‌ها رسیده، به مدت دستکم یک ماه صدور روادید برای اتباع  این هفت کشور مسلمان  به حالت تعلیق درمی‌آید و پس از آن هم این کشورها باید اطلاعات اتباع خود را در اختیار آمریکا قرار دهند.

این فرمان همچنین برنامه پذیرش پناهجویان به آمریکا را نیز به مدت 120 روز تعلیق می‌کند و سقف پذیرش پناهجو را 50 درصد کاهش می‌دهد.116/112

بیشتر بخوانید:

دشمنی آشکار ترامپ با مسلمانان/ امضا فرمان غربالگری مهاجران از کشورهای مسلمان توسط ترامپ

تظاهرات مسلمانان نیویورک در اعتراض به سیاستهای مهاجرتی ترامپ

تومار دانشگاهیان و برندگان جایزه نوبل علیه سیاست های مهاجرتی ترامپ

کلیدواژه