تیر 30, 1397 17:36 Asia/Tehran [Updated: مرداد 26, 1401 22:31 Asia/Tehran]
  • سازمان همکاری اسلامی، تصویب قانون «کشور یهود» را محکوم کرد+ ویدئو

سازمان همکاری اسلامی، تصویب قانون «کشور یهود» در پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) را محکوم کرد. 

به گزارش پارس تودی به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، «یوسف بن احمد العثیمین»  دبیر کل سازمان همکاری اسلامی با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: تصویب این قانون، بیانگر مخالفت آشکار با خواست مجامع جهانی و نقض قوانین بین المللی است. 

در این بیانیه آمده است: «کشور یهود» یک قانون نژادپرستانه و باطل است و حقوق تاریخی ملت فلسطین را نادیده گرفته است.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد: این اقدام، بیانگر تداوم سیاست‌های رژیم اسرائیل در زمینه شهرک‌سازی و پاکسازی‌ نژادی و نفی موجودیت ملت فلسطین، تاریخ و حقوق این ملت است.

سازمان همکاری اسلامی در این بیانیه، مجامع جهانی را به مخالفت با این قانون و مقابله با تمامی قوانین و سیاست‌های نژادپرستانه اسرائیل فراخواند.

کنست رژیم صهیونیستی پنجشنبه گذشته (19 جولای)، قانون «کشور یهود» را که تمام فلسطین اشغالی را سرزمینی فقط برای صهیونیست‌ها اعلام کرده و فلسطینیان را از تمام حقوق شهروندی و انسانی محروم می کند، به تصویب رساند.

اتحادیه اروپا نیز از این قانون ابراز نگرانی کرده و فدریکا موگرینی،‌ مسئول سیاست خارجه این اتحادیه در گفت‌وگویی مطبوعاتی اعلام داشت: ما نگران هستیم و این نگرانی را ابراز کرده و به تماس با مسئولان اسرائیلی در این خصوص ادامه خواهیم داد.

همچنین اتحادیه عرب در بیانیه‌ای قانون «کشور یهود» را محکوم و اعلام کرد که این قانون باطل و مردود بوده و هیچ مشروعیتی را برای رژیم اشغالگر به ارمغان نخواهد آورد.

اتحادیه عرب تاکید کرد: باید جامعه بین‌الملل به مسئولیت‌های خود از طریق اعمال فشار بر اسرائیل عمل کند.

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل نیز این قانون را به منزله نهادینه کردن ۷۰ سال تبعیض و نابرابری در حق غیریهودیان خواند.

این سازمان اعلام کرد: این قانون باعث می‌شود فلسطینی‌هایی که یک پنجم ساکنان را تشکیل می‌دهند، رسما شهروند درجه دو اعلام شوند.

«محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز تاکید کرده است که قدس پایتخت ابدی کشور فلسطین است و بدون قدس امنیت، ثبات و صلحی برای هیچ کسی وجود نخواهد داشت و به هیچ کس این اجازه داده نخواهد شد که در حق قدس کوتاهی کرده یا آن را زیر پا بگذارد.

138/116

بیشتر بخوانید:

اهداف و پیامدهای قانون نژادپرستانه «کشور یهود»/ تحلیل و ویدئو

گزارش: «کشور یهود»؛ نژادپرستانه‌ترین قانون در رژیم صهیونیستی تصویب شد

 

کلیدواژه