دی 16, 1397 15:22 Asia/Tehran [Updated: مرداد 07, 1399 17:12 Asia/Tehran]
  • خروج نظامیان آمریکایی از سوریه مشروط شد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اظهار کرد، خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه مشروط به ارائه تضمین از سوی ترکیه برای حمله نکردن به مواضع کُردهای سوری است.

به گزارش پارس‌تودی؛ «جان بولتون» مشاور امنیت ملی «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا که به فلسطین‌اشغالی سفر کرده است، روز یکشنبه تصریح کرد، آمریکا برای اجرایی کردن فرمان عقب‌نشینی از سوریه، خواهان تدابیر و تضمین‌های ویژه امنیتی است.

«جان بولتون» اعلام کرد، دونالد ترامپ تاکید کرده است عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه، بدون توافق برای حمایت از کُردهای سوریه نخواهد بود.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت، آمریکا نمی‌خواهد ترکیه در سوریه اقدامات نظامی انجام دهد، مگر اینکه با هماهنگی کامل آمریکا این کار را انجام دهد.

«جان بولتون» اظهار کرد، هیچ جدول زمانی برای عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه وجود ندارد.

به‌رغم اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه از سوی «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا در 19 دسامبر 2018، اما موضعگیری‌های ضد و نقیض مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که آنها درک روشنی از این مساله و حتی چگونگی تحقق آن ندارند.

ترامپ که ابتدا بر خروج نظامیان آمریکایی از سوریه ظرف مدت 30 روز تاکید می‌کرد، با توجه به ملاحظات سیاسی و نظامی مهلت خروج این نیروها را به 120 روز افزایش داد.

این مساله نشان می‌دهد که به‌رغم خواسته ترامپ برای خروج کامل نظامیان آمریکایی از سوریه اما تیم امنیتی کاخ سفید ظاهرا وی را درباره ادامه استقرار بخشی از نیروهای آمریکایی در سوریه متقاعد کرده‌اند.

در واقع مقامات ارشد امنیتی آمریکا به ویژه «جان بولتون» مشاور امنیت ملی با توجه به اهداف حضور آمریکا در سوریه، با طرح ترامپ مخالف هستند.

بیشتر بخوانید: 

خروج از سوریه؛ مواضع متضاد تیم ترامپ/ تحلیل

حملات ائتلاف آمریکایی در سوریه؛ جنایت درسایه خروج/ تحلیل

انتقاد روسیه ازتداوم حضور نظامی آمریکا در سوریه

کلیدواژه

کامنت