بهمن 19, 1397 14:51 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • سفر نیچروان بارزانی به بغداد، عراق در مسیر وحدت ملی/ تحلیل

پارس تودی- "نیچروان بارزانی"، نخست ‌وزیر منطقه کردستان عراق روز گذشته (7 فوریه) در سفر به بغداد، با نخست‌ وزیر این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

روابط بغداد و اربیل از نیمه دوم سال 2017 به بعد، روند پرتنشی را طی کرده است. علت این شرایط، تصمیم دولت محلی کردستان برای برگزاری همه پرسی جدایی این منطقه از عراق بود که در نهایت نیز  این همه پرسی برگزار شد، اما با اقدام هایی که دولت بغداد انجام داد در عمل جنبه اجرایی پیدا نکرد و منطقه کردستان در تمامیت ارضی عراق باقی ماند.

با این حال، این اقدام سبب بروز تنش هایی در روابط اربیل و بغداد شد. پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در مه 2018، مقام های محلی منطقه کردستان هم با هدف حفظ کرسی های قدرت در ساختار عراق و هم با هدف بهبود روابط، سفرهایی به بغداد انجام دادند.

در همین راستا، نیچروان بارزانی سپتامبر 2018 با سفر به بغداد با "عادل عبدالمهدی" که هنوز نخست وزیر عراق نشده بود، دیدار و گفت وگو کرده بود. 

"مسعود بارزانی" رئیس حزب دموکرات کردستان نیز اواخر نوامبر 2018 به بغداد سفر و با عادل عبدالمهدی دیدار و گفت وگو کرد که نخستین سفر وی به بغداد پس از برگزاری همه پرسی جدایی کردستان از عراق بود.

سفر کنونی نیچروان بارزانی به بغداد، سفری دیرهنگام برای تبریک نخست وزیری عادل عبدالمهدی در عراق است، اما با این حال، این سفر می تواند زمینه کاهش تنش میان اربیل و بغداد را فراهم کند.

عادل عبدالمهدی شخصیتی مقبول نزد مقام های عراقی است، به همین دلیل نیچروان بارزانی در سپتامبر 2018 و مسعود بارزانی در نوامبر 2018 به بغداد سفر و با عبدالمهدی دیدار کرده بودند.

محورهای گفت وگوهای بارزانی در بغداد

در همین راستا، نیچروان بارزانی در سفر روز گذشته به بغداد نخست‌ وزیری عبدالمهدی را به وی تبریک گفت و از اینکه دولت با یک چشم به تمامی عراقی ‌ها نگاه می ‌کند، تقدیر کرد و خواستار همکاری بر مبنای «وحدت» شد.

در همین حال، به نظر می رسد موضوع بودجه منطقه کردستان نیز یکی از محورهای گفت وگوی نیچروان بارزانی با عادل عبدالمهدی بود. در حالی که منطقه کردستان خواستار بودجه 17 درصدی در بودجه عراق است، در بودجه 2019 عراق سهم منطقه کردستان از بودجه مانند سال گذشته 12/67 درصد تعیین شده که این موضوع اعتراض کردها را به دنبال داشته است.

سفر نیچروان به بغداد، اولین سفر وی پس از تصویب بودجه سال 2019 عراق است. با توجه به شکل گیری نگرش مثبت میان مقام های محلی منطقه کردستان و نخست وزیر عراق، می توان انتظار داشت که در دوره دولت جدید این کشور، از تنش با اربیل کاسته و همکاری های دوجانبه میان اربیل و بغداد تقویت شود.

در همین خصوص، عادل عبدالمهدی در دیدار روز گذشته با نخست وزیر منطقه کردستان عراق، بر اهمیت همکاری ‌های دو جانبه میان دولت فدرال عراق و منطقه کردستان تأکید کرد.

نکته مهم این است که عبدالمهدی در دیدار با بارزانی تلویحاً از وی خواست تا مطابق قانون اساسی عراق و در جهت دوری کردن از اختلاف افکنی و تنش زایی گام بردارد.

عبدالمهدی در این خصوص گفت: دولت عراق در راستای حفظ دستاوردهای ملت عراق و امنیت و ثبات و سازندگی قدم بر می‌ دارد.

116/117

بیشتر بخوانید:

نیچروان بارزانی: اربیل آماده حل همه اختلافات با بغداد است

تاکید رییس پارلمان عراق برحل اختلافات بین اربیل و بغداد از طریق گفت وگو

کلیدواژه

کامنت