شهریور 03, 1398 14:19 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • حمله مجدد اسرائیل به دمشق در آستانه انتخابات پارلمانی/  تحلیل

پارس تودی- رژیم صهیونیستی شنبه شب بار دیگر به مواضع ارتش سوریه در اطراف دمشق حمله کرد.

جنگنده های رژیم صهیونیستی طی سال های اخیر بارها به مواضع ارتش سوریه از جمله در اطراف دمشق حمله کرده‌‌اند.

برای اولین بار در چند ماه اخیر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در بیانیه ای به حمله جنگنده های این رژیم به دمشق اذعان کرده است.

حمله به مواضع ارتش سوریه در دمشق در ادامه و امتداد حمله جنگنده های اسرائیلی به مقرهای حشد الشعبی در عراق است.

طی یک ماه اخیر رژیم صهیونیستی چهار بار به پایگاه‌ های حشد الشعبی حمله کرده که تلویحاً نیز از سوی نتانیاهو مورد پذیرش قرار گرفته است.

برداشت نتانیاهو این است همان گونه که حمله به مقرهای حشد الشعبی با واکنش عراقی ها مواجه نشد، حمله به مواضع ارتش سوریه نیز واکنشی نخواهد داشت، اما نادرست بودن این برداشت در همان نخستین ساعات ثابت شد زیرا پدافند هوایی ارتش سوریه به حمله جنگنده های اسرائیلی واکنش نشان داد.

نتانیاهو که از آمریکا برای هرگونه حمله نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران ناامید شده، با حمایت آمریکا درصدد است به متحدان جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه غرب آسیا حمله کند.

حمله به حشد الشعبی و دمشق و همچنین تهدید حمله به انصارالله در همین راستا قرار دارد.

در واقع، حمله به مواضع متحدان ایران در منطقه در چارچوب راهبرد ایران هراسی و همچنین ممانعت از تقویت موقعیت منطقه ای ایران و متحدانش قرار دارد. بر این اساس، بنیامین نتانیاهو در روزهای اخیر در چند نوبت مدعی شد که: «نیروهای ما در تمام جهات با ایران مقابله می کنند. من به ارتش دستور دادم برای هر سناریویی آماده باشند.»

نکته دیگر این است که به نظر می رسد مهمترین هدف نتانیاهو از این حمله ها، تاثیرگذاری بر انتخابات پارلمانی است که روز 17 سپتامبر برای دومین بار طی 6 ماه اخیر برگزار خواهد شد.

پیش از این، انتخابات زودهنگام پارلمانی اسرائیل آوریل 2019 برگزار شده بود، اما نتانیاهو که برای چهارمین بار طی یک دهه اخیر برای تشکیل کابینه معرفی شد، نتوانست در زمان قانونی 42 روزه کابینه را تشکیل دهد. از این رو، نمایندگان اسرائیل به انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات مجدد رای دادند که کمتر از سه هفته دیگر به برگزاری آن باقی مانده است.

بنیامین نتانیاهو چند روز قبل، کلیپ انتخاباتی خود را منتشر کرد که ثابت می کند «امنیت ‌سازی»، اصلی ‌ترین محور رویکرد انتخاباتی اوست. «همراه با راستگرایان بمانید تا امنیت ‌تان حفظ شود»، یکی از جمله ‌های کلیدی این کلیپ انتخاباتی بود. لذا این ‌که نتانیاهو پس از حمله به سوریه، به سرعت این حمله را برعهده گرفته و آن را در راستای مقابله با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعبیر می ‌کند، عمیقاً در راستای ساخت تصویری امنیت ‌ساز از او در آستانه‌ انتخابات مجدد کنست در 17 سپتامبر قابل تفسیر است.

نتانیاهو در حالی از جنگ علیه بازیگران محور مقاومت به عنوان یک «شوی تبلیغاتی» بهره می گیرد که پیش از این در ماه مه در جنگی که علیه گروه‌های مقاومت غزه به راه انداخت تنها پس از دو روز مجبور به پذیرش آتش بس شد.

نویسنده: سید رضی عمادی

117

بیشتر بخوانید:

مقابله پدافند هوایی سوریه با حمله موشکی رژیم صهیونیستی+ ویدئو

سفیر پیشین آمریکا در عراق: "حشد الشعبی" می تواند واشنگتن را به دلیل حملات اسرائیل تنبیه کند

ادامه انفجارهای مشکوک در انبارهای مهمات "حشد الشعبی"

کامنت