مهر 25, 1398 18:03 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • بشار اسد: سوریه با تمام ابزارها به تهاجم ترکیه پاسخ می‌دهد

"بشار اسد" رئیس جمهور سوریه امروز (پنجشنبه) در دیدار مشاور امنیت ملی عراق گفت: دمشق با تمام ابزارهای مشروعی که دارد، به حملات ترکیه به شمال سوریه پاسخ خواهد داد.

به گزارش پارس تودی، "بشار اسد" در این دیدار، عملیات ترکیه در شمال سوریه را «تهاجم آشکار» خواند و گفت: سوریه در سال های اخیر بارها به تجاوزات همپیمانان تروریست ترکیه پاسخ داده و این بار نیز با تمامی ظرفیت‌ها و امکانات قانونی خود با حمله ترکیه به شمال سوریه مقابله خواهد کرد.

رئیس جمهور سوریه با بیان اینکه طمع‌ورزی‌های خارجی در منطقه غرب آسیا همواره وجود داشته، تجاوز مجرمانه ترکیه به خاک سوریه را در زمره این طمع‌ورزی‌ها دانست.

"فالح الفیاض"  مشاور امنیت ملی عراق نیز در این دیدار بر همکاری مشترک دو کشور در همه زمینه‌ها برای تحقق منافع دو ملت و تامین امنیت عراق و سوریه تاکید کرد.

مشاور امنیت ملی عراق در این دیدار همچنین نامه "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر عراق را تسلیم رئیس جمهور سوریه کرد.

نامه نخست وزیر عراق شامل موضوعاتی همچون راه های توسعه همه جانبه روابط بغداد - دمشق، مبارزه با تروریسم، تامین امنیت مرزها در پی تحولات اخیر، گسترش همکاری‌های اقتصادی و بازگشایی گذرگاه‌های مرزی میان دو کشور است.

ارتش ترکیه از  چهارشنبه هفته گذشته به بهانه «مقابله با تروریسم» و «پاکسازی مرز سوریه و ترکیه» از حضور شبه نظامیان کرد که آنکارا آن‌ها را تروریست می‌داند، با دستور "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه به شمال سوریه حمله کرده است.

"فواد اوکتای" معاون رئیس‌جمهور ترکیه پس از آغاز رسمی عملیات به اصطلاح «چشمه صلح» مدعی شد، هدف از انجام این عملیات، بازگرداندن صلح به سوریه است.

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه که با چراغ سبز دولت آمریکا آغاز شد، با محکومیت گسترده بین المللی روبه رو شده است.

مقامات سوریه تاکید کرده‌اند، سوری ها از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی خود دفاع خواهند کرد.

نیروهای دموکراتیک سوریه "قسد" (کردهای سوریه) نیز اعلام کردند، حمله ترکیه را به جنگی تمام عیار تبدیل خواهند کرد.

ارتش ترکیه طی 3 سال گذشته، چندین بار به خاک سوریه تجاوز کرده است.

116/117

بیشتر بخوانید:

انتقاد وزارت خارجه سوریه از ادامه تهاجم نظامی ترکیه

کلیدواژه

کامنت