آبان 20, 1398 13:03 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • 11 نوامبر؛ روز شهید در لبنان/ تحلیل

پارس تودی- 11 نوامبر در لبنان به مناسب شهادت اولین شهید مقاومت، «روز شهید» نام گرفته است.

«احمد قصیر» ۱۸ ساله روز 11 نوامبر 1982 اولین عملیات شهادت طلبانه را با نام "عملیات خیبر" انجام داد.

«احمد قصیر» با ماشین بمب گذاری شده خود مقر فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی را در شهر "صور" بعد از گذشت 5 ماه از هجوم این رژیم به لبنان منفجر کرد.

این عملیات به کشته شدن 141 نظامی اسرائیلی و مفقود شدن 10 نظامی دیگر انجامید.

این اولین عملیات شهادت طلبانه مقاومت لبنان علیه رژیم صهیونیستی بود که آگاهانه و با بصیرت سیاسی شهید "احمد قصیر" انجام گرفت.

به همین دلیل نیز سید حسن نصرالله ، دبیرکل حزب ‌الله، او را "سردار شهادت طلبان" لقب داد.

اولین اهمیت عملیات شهید «احمد قصیر» در مرکز نظامی رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان این است که باب مقدسی را در روند مبارزه با دشمن صهیونیستی ایجاد کرد که همان آغاز عملیات شهادت طلبانه بود که پس از آن جان صدها صهیونیست دیگر را گرفت.

عملیات شهادت طلبانه حاکی از عمق باور گروههای مقاومت از جمله حزب الله لبنان به ایستادگی در مقابل رژیم اشغالگر صهیونیستی است.

دومین اهمیت عملیات شهید «احمد قصیر» این است که به دشمن صهیونیستی ثابت کرد نیروهای مقاومت برای رسیدن به آرمان های خود حتی از جانشان نیز می گذرند. مقابله با چنین نیروهایی که جان خود را برای آرمان فدا می کنند، عملاً امکان پذیر نیست.

این موضوع برای گروههای تروریستی مخالف جبهه مقاومت نیز ثابت شده است.

در بحران سوریه که از سال 2011 آغاز شد نیز گروههای مقاومت مشارکت گسترده ای داشته و در مبارزه با گروههای تروریستی که مقاومت را در منطقه غرب آسیا هدف قرار داده بودند، شهدای زیادی داده اند که از جمله می توان به 172 شهید حزب الله در سال 2017 و 24 شهید آن در سال 2018 اشاره کرد.

سومین اهمیت عملیات شهادت طلبانه «احمد قصیر»این است که این گونه عملیات ها نقش بارزی در دوام، تقویت و تکثیر گروههای مقاومت در سطح منطقه غرب آسیا ایفا کرده اند.

امروز گروههای مقاومت در منطقه تکثیر شده و نقش مهمی در نظم سیاسی و امنیتی منطقه ایفا می کنند. در واقع، گروههای مقاومت در سطح منطقه به قابلیت پویایی بالایی رسیده اند که این دستاوردها مرهون خون شهدای مقاومت است.

گروههای مقاومت از عملیات شهادت طلبانه به توسعه قابلیت پهپادی، موشکی و اطلاعاتی رسیده اند و توانمندی بازدارندگی آنها به سطح بالایی رسیده است.

در همین راستا، «محمد یاغی»، نایب رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان روز گذشته در مراسم گرامیداشت روز شهید شهر "نبی شیث" در منطقه "بقاع" گفت: "ارزش مسیر مقاومت آن است که رهبران آن شهدا هستند."

چهارمین موضوع این است که اهمیت و تاثیرگذاری شهدا در مسیر حرکتی گروههای مقاومت حتی برای مخالفان مقاومت به خصوص آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز آشکار شده است.

یکی از دلایل تروریستی خواندن عملیات شهادت طلبانه از سوی مخالفان مقاومت به خصوص آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز اثبات همین تاثیرگذاری این عملیات ها است.

133/118

بیشتر بخوانید:

سیدحسن نصرالله: عادی‌سازی روابط با اسرائیل نقاب از چهره منافقان بر می‌دارد+ ویدئو

 

کلیدواژه

کامنت