آذر 01, 1398 07:08 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • از نوامبر 2018 تا نوامبر 2019؛ بن بست بی سابقه رژیم صهیونیستی/ تحلیل

پارس تودی- با ناکامی نتانیاهو و گانتس در تشکیل کابینه، رئیس رژیم صهیونیستی برای نخستین بار پارلمان این رژیم را مسئول تعیین نخست وزیر کرد.

یک سال از فروپاشی کابینه بنیامین نتانیاهو می گذرد. رژیم صهیونیستی نوامبر 2018 جنگ علیه باریکه غزه را آغاز کرد، اما پس از تنها 4 روز مجبور به پذیرش آتش بس شد. نقطه آغاز بحران نیز پس از پذیرش این آتش بس بود.

آویگدور لیبرمن، رهبر حزب "اسرائیل خانه ما" پس از این آتش بس از کابینه نتانیاهو استعفا داد و عملاً زمینه فروپاشی آنرا فراهم کرد. در حالی که انتخابات پارلمانی باید نوامبر 2019 برگزار می شد، نتانیاهو دستور برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در نهم آوریل را صادر کرد.

انتخابات زودهنگام در نهم آوریل برگزار شد و حزب لیکود به رهبری نتانیاهو موفق شد 36 کرسی پارلمان را به دست آورد. از این رو، نتانیاهو مامور به تشکیل کابینه شد، اما پس از مهلت 42 روز موفق نشد کابینه جدید را تشکیل دهد.

در حالی که رئیس رژیم صهیونیستی می توانست شخص دیگری را مامور تشکیل کابینه کند، متحدان نتانیاهو در کنست رای به انحلال آن دادند تا انتخابات دوم در 17 سپتامبر برگزار شود، انتخاباتی که با کاهش کرسی های حزب لیکود و شکست نتانیاهو همراه بود. با این حال، از آنجایی که راست گرایان 55 کرسی پارلمانی را در مجموع در اختیار داشتند، رئیس رژیم صهیونیستی بار دیگر نتانیاهو را مامور به تشکیل کابینه کرد، ماموریتی که با شکست مواجه شد.

رئیس رژیم صهیونیستی روز 21 اکتبر بنی گانتس، رهبر ائتلاف آبی و سفید را مامور تشکیل کابینه کرد، اما گانتس نیز پس از پایان مهلت 28 روزه رسماً ناکامی خود را در به دست آوردن موافقت حد نصاب 61 نماینده کنست برای تشکیل کابنیه به رئیس این رژیم اعلام کرد تا رژیم صهیونیستی وارد بحران بی سابقه سیاسی شود.

یک سال پس از فروپاشی کابینه نتانیاهو، اکنون در نوامبر 2019 رئیس رژیم صهیونیستی برای نخستین بار طی 71 سال گذشته پارلمان این رژیم را مامور تعیین نخست وزیر جدید کرده است. "رووین ریولین" با بیان اینکه برای اولین بار در تاریخ هفتاد ساله اسرائیل هیچ نخست‌ وزیری نتوانسته تشکیل کابینه دهد، ملاحظات سیاسی را عامل ناکامی نتانیاهو و گانتس در تشکیل کابینه عنوان کرد.

به نظر می رسد منظور "ریولین" از ملاحظات سیاسی، توافق نکردن نتانیاهو و گانتس برای تشکیل کابینه فراگیر، حاضر نشدن آویگدور لیبرمن به حضور در کابینه تحت نخست وزیری نتانیاهو یا گانتس و به طور کلی اولویت قایل شدن بر منافع شخصی و حزبی است.

اکنون پارلمان 21 روز برای معرفی نخست وزیر جدید فرصت دارد. با توجه به اینکه در ناکامی نتانیاهو و گانتس نیز چینش کرسی ها در پارلمان نقش داشت و این دو حمایت 61 نماینده از 120 نماینده پارلمان را به دست نیاوردند، بعید به نظر می رسد اعضای پارلمان بتوانند روی گزینه ای به توافق برسند که حمایت 61 نماینده را با خود داشته باشد.

در صورتی که پارلمان نیز در معرفی نخست وزیر جدید ناکام باشد، برگزاری انتخابات سوم در سرزمین های اشغالی محتمل خواهد بود.

این در حالی است که حتی برگزاری انتخابات سوم نیز ضمانتی برای پایان دادن به بحران سیاسی در سرزمین های اشغالی نیست چرا که بار دیگر ممکن است هیچ جریانی موفق به کسب 61 کرسی پارلمانی برای تشکیل کابینه شود.118/117

بیشتر بخوانید:

نخست وزیر اسرائیل رسما به سوء استفاده از اعتماد عمومی متهم شد

بحران سیاسی در سرزمین های اشغالی؛ "گانتس" هم به ناکامی در تشکیل کابینه اذعان کرد

تمایل نتانیاهو به تداوم "بلاتکلیفی سیاسی" در اسرائیل با کارشکنی علیه گانتس/تحلیل

کلیدواژه

کامنت