آذر 10, 1398 14:32 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • دمشق: مواضع آمریکا درباره قانون اساسی سوریه فاقد ارزش است

وزارت امور خارجه سوریه در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه گفت‌وگوها درباره کمیته قانون اساسی، سوری-سوری است، مواضع آمریکا در ارتباط با این کمیته را فاقد ارزش‌ اعلام کرد.

به گزارش پارس تودی، وزارت امور خارجه سوریه،‌ امروز (یکشنبه) در واکنش به مواضع واشنگتن تصریح کرد: نظرات و بیانیه‌های آمریکا و دیگر کشورها،‌ فاقد ارزش است و بر کار کمیته قانون اساسی و ماهیت گفت‌وگوهای کمیته و شکل و مضمون کار کمیته قانون اساسی تاثیری نخواهد داشت.

وزارت خارجه سوریه با تاکید بر اینکه مواضع واشنگتن درباره روند فعالیت کمیته تدوین قانون اساسی سوریه، به منزله مداخله در امور کشورها محسوب می‌شود، افزود: گفت‌وگوهای ژنو، گفتگوهای سوری - سوری است و هیچ کس حق مداخله در آن را ندارد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه در بیانیه‌ای دولت دمشق را متهم به ایجاد اخلال در روند کاری کمیته تدوین قانون اساسی سوریه کرد.

کمیته قانون اساسی سوریه، شامل 150 عضو است که 50 نفر از آنان، نماینده دولت سوریه، 50 نفر نماینده معارضان و 50 نفر نیز نماینده جامعه مدنی هستند.

نخستین جلسه کمیته تدوین قانون اساسی سوریه 30 اکتبر در ژنو برگزار شد.

کارگروه وابسته به کمیته تدوین قانون اساسی سوریه دور اول مذاکرات خود را 4 نوامبر در نمایندگی سازمان ملل در ژنو برگزار کرد که در آن دستور کار پیشنهادی هیات نمایندگی دولت سوریه مورد تایید قرار گرفت.

دومین نشست کمیته قانون اساسی سوریه نیز برای تهیه پیش‌نویس قانون اساسی این کشور 25 نوامبر در ژنو آغاز شد اما جمعه گذشته به دلیل دست نیافتن دو هیئت دولت و معارضان به تفاهم درباره جدول کاری این کمیته، بدون نتیجه پایان یافت.

116

بیشتر بخوانید:

تداوم مداخله جویی آمریکا در امور سوریه

پایان نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو بدون دستیابی به تفاهم

کلیدواژه

کامنت