آذر 16, 1398 15:08 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • آزمایش های موشکی رژیم صهیونیستی/ تحلیل

پارس تودی- سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی دیروز جمعه اعلام کرد، ارتش این رژیم در پایگاه  "اسدود" آزمایش موشکی انجام داده است.

موشکی که  دیروز رژیم صهیونیستی آزمایش کرد قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارد.

در منطقه غرب آسیا تنها رژیم صهیونیستی دارای سلاح هسته ای است. اسرائیل بین 80 تا 400 کلاهک هسته ای در اختیار دارد.

آزمایش موشکی روز گذشته رژیم صهیونیستی حاوی چند نکته مهم است.

نخستین نکته این است که این رژیم منطقه غرب آسیا را به سمت نظامی شدن بیشتر سوق می دهد. در حالی که برخی از قدرت های غرب آسیا از جمله جمهوری اسلامی ایران سیاست منطقه عاری از سلاح هسته ای را پیگیری می کنند، رژیم صهیونیستی با آزمایش هایی که انجام می دهد عملاً قابلیت های هسته ای و موشکی خود را افزایش می دهد.

دومین نکته این است که رژیم صهیونیستی همچنان هیچ تعهدی به پیمان ها و مقرارت بین المللی ندارد.

این رژیم نه تنها اجازه بازرسی از تاسیسات هسته ای غیر قانونی خود را نمی دهد بلکه پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای "ان پی تی" را نیز امضا نکرده است.

آزمایش موشکی روز گذشته که قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارد، نشان می دهد که این رژیم بی توجهی و نقض پیمان های بین المللی را به عنوان یک اولویت مد نظر دارد.  

سومین نکته نیز این است که آزمایش های موشکی رژیم صهیونیستی در راستای برنامه نوسازی گروه موشکی این رژیم است.

در همین راستا، ارتش رژیم صهیونیستی جولای گذشته نیز به همراه کارشناسان آمریکایی سامانه ضد بالستکی "ختنس 3" را در آلاسکا آزمایش کرده بود.

آزمایش روز گذشته نیز از سامانه پیشران موشکی سامانه دفاعی "فلاخن داوود" است که دو سال پیش وارد سامانه های موشکی ارتش رژیم صهیونیستی شد، اما درباره کارآمدی آنها تردید وجود دارد.

چهارمین نکته این است که ارتش رژیم صهیونیستی در شرایطی روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد که این رژیم به لحاظ سیاسی با بن بست تشکیل کابینه مواجه شده است.

"بنیامین نتانیاهو" که در آستانه پایان حیات سیاسی خود قرار دارد، با آزمایش موشکی سعی دارد این پیام را انتقال دهد که بن بست سیاسی خللی در امور امنیتی و نظامی ایجاد نکرده و همچنین به نوعی شانس خود را برای بقای در قدرت افزایش دهد.

پنجمین نکته نیز این است که قدرت های غربی هیچ واکنشی به آزمایش موشکی رژیم صهیونیستی نداشته اند و به نوعی از این اقدام حمایت کرده اند.

بر همین اساس، "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به آزمایش های هسته ای رژیم صهیونیستی و با انتقاد از بی توجهی قدرت های غربی در توییتر نوشت:

«آمریکا و سه کشور اروپایی هیچگاه از تنها زرادخانه هسته ای در آسیای غربی که با موشک هایی مسلح شده است که برای حمل کلاهک هسته ای طراحی شده اند، دم نمی زنند اما به سلاح های دفاعی و متعارف ایران که می رسند، سکته می کنند.»

این بی توجهی بار دیگر ثابت کننده نگاه گزینشی و غیرقانونی قدرت های غربی به آزمایش های موشکی یا برنامه های هسته ای است.   

نویسنده: سید رضی عمادی 

117

بیشتر بخوانید:

همسویی تروئیکای اروپایی با آمریکا علیه برنامه موشکی بازدارنده ایران/ تحلیل

ادعای تروئیکای اروپایی علیه برنامه دفاعی موشکی ایران

کامنت