آذر 21, 1398 11:07 Asia/Tehran [Updated: مرداد 22, 1399 19:23 Asia/Tehran]
  •  انحلال کنست بیست و دوم و آینده قدرت در اسرائیل/ تحلیل

 پارس تودی- نمایندگان کنست رژیم صهیونیستی رسماً بامداد پنجشنبه برای دومین بار در 7 ماه اخیر رای به انحلال آن دادند تا این رژیم برای سومین بار در یک سال شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی باشد.

رژیم صهیونیستی همچنان شاهد بن بست سیاسی است، بن بستی که در تاریخ 71 ساله آن بی سابقه محسوب می شود.

نخستین انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی در یک سال اخیر روز نهم آوریل 2019 برگزار و بیست و یکمین دوره کنست تشکیل شد.

عمر این پارلمان کمتر از یک ماه بود؛ چرا که نتانیاهو موفق به تشکیل کابینه نشد و متحدانش در پارلمان برای اینکه رئیس رژیم صهیونیستی شخص دیگری را مامور به تشکیل کابینه نکند، رای به انحلال پارلمان دادند.

بیست و دومین انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی نیز روز 17 سپتامبر برگزار شد، اما این دوره از پارلمان نیز کمتر از 3 ماه بود.

پس از برگزاری انتخابات ابتدا «بنیامین نتانیاهو» رئیس حزب لیکود و سپس «بنی گانتس» رئیس ائتلاف آبی و سفید هر یک در فرصت 28 روزه موفق به تشکیل کابینه جدید نشدند.

پس از دو تلاش ناموفق متوالی برای تشکیل کابینه، رئیس رژیم صهیونیستی روز 21 نوامبر پارلمان را موظف کرد، طی 21 روز فردی را بتواند کابینه فراگیر تشکیل دهد، معرفی کند.

این فرصت 21 روزه، روز گذشته (چهارشنبه) پایان یافت و پارلمان نیز در معرفی نخست وزیری که بتواند کابینه فراگیر تشکیل دهد، ناکام بود. بر این اساس، نمایندگان پارلمان برای دومین بار در 7 ماه اخیر رای به انحلال این نهاد دادند.

مطابق اعلام قبلی، احتمالاً سومین انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی در یک سال اخیر روز دوم مارس 2020 برگزار شود تا شاید تکلیف نخست وزیر آینده و تشکیل کابینه جدید با تغییر ترکیب پارلمان مشخص شود.

موضوعات مهم پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی مربوط به وضعیت نتانیاهو

دو موضوع پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی اهمیت زیادی دارد که هر دو موضوع مربوط به وضعیت بنیامین نتانیاهو است.

نخستین موضوع این است که نتانیاهو نگران سرنوشت قضایی خود است. وی پیش از این از سوی دادستان رژیم صهیونیستی به ارتشاء، کلاهبرداری و تقلب متهم شد.

نتانیاهو با این اتهامات احتمالاً پس از پایان دوران نخست وزیری روانه زندان شود. از این رو، بنی گانتس، رئیس ائتلاف آبی و سفید گفت، نتانیاهو صرفاً برای کسب مصونیت قضایی تلاش می کند.

دومین موضوع نیز مربوط به انتخابات درون حزبی لیکود است. خبرگزاری رویترز گزارش داد، احتمال برگزاری انتخابات درون حزبی برای تعیین رئیس آینده حزب لیکود وجود دارد.

شبکه عبری زبان «کان» نیز اعلام کرد، انتخابات داخلی حزب لیکود روز 26 دسامبر برگزار خواهد شد. «گیدعون ساعر» مهمترین رقیب نتانیاهو برای ریاست حزب لیکود است.

این انتخابات درون حزبی از این جهت اهمیت دارد که اعضای حزب لیکود تلاش دارند، این حزب را قربانی تمایلات جاه طلبانه نتانیاهو نکنند و کابینه آینده رژیم صهیونیستی نیز از سوی این حزب تشکیل شود.

در صورتی که نتانیاهو نتواند ریاست حزب را به دست آورد، سرنوشت نخست وزیر یک دهه اخیر اسرائیل حتی پیش از برگزاری سومین انتخابات یک سال اخیر مشخص خواهد شد و نتانیاهو از سوی متحدان درون حزبی اش از قدرت کنار گذاشته می شود.

با این حال، حتی کنار گذاشتن احتمالی نیز به منزله پایان بن بست سیاسی در سرزمین های اشغالی نخواهد بود.

نویسنده: سیدرضی عمادی

133/116

بیشتر بخوانید:

پارلمان رژیم صهیونیستی منحل شد

انتخابات پارلمانی اسرائیل، شکست نتانیاهو در مقابل رقیب خود

کلیدواژه

کامنت