بهمن 01, 1398 07:36 Asia/Tehran [Updated: بهمن 01, 1398 10:48 Asia/Tehran]
  • رایزنی حکیم با گروه های سیاسی برای تشکیل دولت جدید عراق

سید «عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در دیدارهای جداگانه با حیدر العبادی ، رئیس ائتلاف نصر، نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون و هادی عامری، رئیس ائتلاف الفتح درباره تشکیل دولت و مطالبات معترضان رایزنی کرد.

به گزارش پارس تودی، در این دیدارها که روز دوشنبه در دفتر جریان حکمت ملی در بغداد انجام شد، طرفین در مورد پرونده نخست‌وزیر دولت انتقالی، مطالبات تظاهرات‌کنندگان و تحولات داخلی و منطقه‌ای بحث و تبادل نظر کردند.

سید عمار حکیم در دیدار با هادی عامری ضمن تاکید بر لزوم حفظ حاکمیت ملی عراق، به رایزنی درباره نیاز مبرم کشور به تصمیم‌گیری ملی در مرحله کنونی پرداخت و اعلام کرد که این تصمیم‌گیری باید برخاسته از منافع عراق باشد.

رهبر جریان حکمت ملی همچنین بر لزوم عملی کردن مطالبات به حق معترضان در انتخاب شخصیتی مستقل برای نخست‌وزیری عراق در مرحله آتی و بازگرداندن اقتدار دولت و اعمال قانون و نیز اهمیت بسترسازی برای برگزاری انتخابات زودهنگام تاکید کرد.

طرفین بر لزوم توجه به فعالیت هسته‌های خفته داعش و تداوم تلاش‌ها برای مقابله با این گروه تروریستی تا نابودی کامل آن در راستای حفظ دستاورهای امنیتی که با فداکاری همه مردم عراق حاصل شده است، تاکید کردند.

حکیم در دیدار با العبادی تاکید کرد که دولت جدید باید متناسب با چالش‌های کشور و بر اساس نقشه راهی که مرجعیت عالی شیعه تعیین کرده است، تشکیل شود.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در دیدار با نوری المالکی نیز با تاکید بر لزوم پرهیز از انتخاب نامزد بحث‌برانگیز، بر اهمیت انتخاب شخصیتی مستقل، دارای سابقه کاری سالم و توانا به اداره کشور در مرحله آتی و بسترسازی برای برگزاری انتخابات زودهنگام تاکید کرد.

رایزنی عمار حکیم با گروه های سیاسی برای تشکیل کابینه جدید عراق درحالی است که منابع عراقی دوشنبه شب از معرفی محمد توفیق علاوی به عنوان نخست وزیر جدید این کشور از سوی رئیس جمهوری خبر دادند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق سی‌ام نوامبر 2019 به دنبال اعتراض های مردمی در چند شهر عراق استعفا کرد و از همان زمان تا تعیین و معرفی نخست وزیر جدید، دولت او به عنوان «دولت پیشبرد امور» نامیده شده است.

برخی از استان های عراق در ماه های اخیر شاهد برگزاری تظاهرات در اعتراض به وضعیت نامناسب خدمات عمومی، نبود فرصت های شغلی و فساد اداری هستند اما این اعتراضات در هفته های اخیر به سمت خشونت رفته و ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند.

شواهد نشان می‌دهد تظاهرات در عراق خودجوش نبوده و بیگانگان در شکل گیری آن نقش داشته‌اند.118

بیشتر بخوانید:

شاخصه های دور جدید ناآرامی در عراق/ تحلیل

«محمد توفیق» علاوی نخست وزیر جدید عراق شد

 

کلیدواژه

کامنت