فروردین 17, 1399 07:31 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • به مناسبت 5 آوریل؛ ابعاد جنایت رژیم صهیونیستی علیه کودکان فلسطینی/ تحلیل

پارس تودی- 5 آوریل در تقویم فلسطینی ها روز کودک نامگذاری شده است.

فلسطین سرزمین مقاومت است، مقاومت نیز صرفاً شامل مردان فلسطینی نیست. زن و مرد، کودک و پیر، اسیر و بیمار همگی از بازیگران عرصه مقاومت در مقابل صهیونیسم و حامیان آن هستند.

در این میان، وضعیت کودکان فلسطینی مهمتر و حساس تر است، زیرا بخش مهمی از این قشر از جامعه فلسطین به جای اینکه در مدارس به تحصیل مشغول باشند، مشمول جنایت های رژیم اشغالگر قدس قرار دارند؛ جنایت هایی که ابعاد مختلف دارد. 

اولین و ملموس ترین بعد جنایت علیه کودکان فلسطینی، بازداشت آنها در زندان های رژیم اشغالگر و جنایتکار اسرائیل است.

به گفته "قدری ابوبکر" رئیس کمیته امور اسرای فلسطین، رژیم صهیونیستی از سال 2000 تاکنون دست‌کم 17 هزار فلسطینی بین 12 تا 18 سال و همچنین صدها کودک زیر 10 سال را بازداشت کرده است که هم اکنون نیز 200 کودک در بازداشت به سر می برند.

این در حالی است که طبق بند دوم ماده 37 کنوانسیون حقوق کودک مصوب نوامبر 1989: "هیچ‌ کودکی‌ نباید به‌ طور غیرقانونی‌ و خودسرانه‌ زندانی‌ شود.

دستگیری‌، بازداشت‌ و یا زندانی‌ کردن‌ یک‌ کودک‌ می‌ بایست‌ مطابق‌ با قانون‌ باشد و به‌ عنوان‌ آخرین‌ راه‌ چاره‌ و برای‌ کوتاه ترین مدت ممکن‌ باید بدان‌ متوسل‌ شد."

دومین بعد جنایت علیه کودکان فلسطینی، شکنجه است.

رژیم صهیونیستی کودکان فلسطینی را در زندان های این رژیم مورد شکنجه جسمی و روحی قرار می دهد. 

کمیته اسرا و آزادگان وابسته به سازمان آزادیبخش فلسطین در گزارشی به مناسبت روز کودک فلسطینی با اعلام اینکه نظامیان اسرائیل از سال 2015 تاکنون 6000 کودک و نوجوان فلسطینی را بازداشت کرده اند، عنوان کرد که از این تعداد 98 درصد مورد شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفته اند.

این در حالی است که مطابق بند یک ماده 37 کنوانسیون حقوق کودک: "هیچ‌ کودکی‌ نباید تحت‌ شکنجه‌ یا سایر رفتارهای‌ بیرحمانه‌ و غیرانسانی‌ یا مغایر شئون‌ انسانی‌ قرار گیرد."

سومین بعد، به شهادت رساندن کودکان فلسطینی است. کودکان فلسطینی یا در اثر جنگ، یا تیراندازی مستقیم، یا شکنجه و بیماری توسط رژیم صهیونیستی به شهادت می رسند. 

جنبش جهانی دفاع از کودکان فلسطین اعلام کرد، نظامیان رژیم صهیونیستی از آغاز سال جاری میلادی تاکنون 11 کودک فلسطینی را در کرانه باختری و باریکه غزه به شهادت رساندند. همچنین از آغاز انتفاضه الاقصی در سال 2000 میلادی تاکنون حدود 2 هزار و 200 کودک فلسطینی توسط نظامیان اسرائیلی به شهادت رسیده‌اند.

محرومیت از تحصیل و آموزش جنایت دیگری است که رژیم صهیونیستی علیه کودکان فلسطینی مرتکب می شود. "عبدالناصر فروانه" رئیس بخش مطالعات و اسناد هیات امور اسیران و آزادگان در غزه در این خصوص گفت: اداره زندان‌های رژیم اشغالگر، کودکان اسیر را از ساده ترین حقوقشان همچون حق آموزش محروم کرده است.

از دست دادن والدین و همچنین محروم شدن از ارتباط با خانواده یکی دیگر از جنایت هایی است که رژیم صهیونیستی علیه کودکان فلسطینی انجام می دهد. هزاران کودک فلسطینی در اثر از دست دادن والدین خود، بی سرپرست و یتیم شده و با چالش‌های متعددی در این خصوص مواجه شده‌اند.

نکته پایانی اینکه، با وجود جنایت های متعدد و ملموس رژیم صهیونیستی علیه کودکان فلسطینی، اما نهادهای بین المللی هیچ اقدامی علیه این رژیم انجام نداده و عاملان جنایت علیه کودکان فلسطینی هرگز بازخواست و مجازات نشده اند. این سندی معتبر است که نشان می دهد نهادهای بین المللی تابع منافع قدرت های بزرگ هستند چرا که آمریکا از جنایت های رژیم صهیونیستی حمایت می کند و مانع رسیدگی به این جنایت ها در نهادهای بین المللی است.

نویسنده: سیدرضی عمادی

116/117

بیشتر بخوانید:

کودکان فلسطینی، قربانی جنایت های اسرائیل/ تحلیل

بازداشت بیش از 700 کودک فلسطینی توسط نظامیان رژیم صهیونیستی

شهادت یک جوان فلسطینی در نابلس

نگرانی مقام سازمان ملل از اوضاع باریکه غزه

کلیدواژه