تیر 14, 1399 13:06 Asia/Tehran [Updated: تیر 14, 1399 13:12 Asia/Tehran]
  • هدف آل سعود از هتاکی به مرجعیت عراق چیست؟

ایران پرس: روزنامه سعودی "الشرق الاوسط" روز جمعه کاریکاتوری موهن از آیت الله سیستانی، مرجع عالیقدر عراق منتشر کرد که در حال جدا کردن حاکمیت از کشور عراق است.

سید رضی عمادی- این اقدام روزنامه سعودی چند پیام و هدف دارد؛

حکومت سعودی از آیت الله سیستانی عصبانی است

یکی از پیامهای این اقدام هتاکانه این است که حکومت سعودی از آیت الله سیستانی عصبانی است چرا که از یک سو ایشان از نمادهای مذهبی معتقد به وحدت در عراق هستند و از سوی دیگر فتوای تشکیل حشد الشعبی نیز از سوی این مرجع عالیقدر عراق صادر شد.

"کاظم الصیادی"، نماینده پارلمان عراق در این خصوص می گوید: «پس از آنکه تروریست های سعودی و تله های انفجاری آنها به واسطه فتواهای آیت الله سید علی سیستانی، که حاکمیت و عزت عراق را محقق کرد، نتوانستند باعث اختلاف در بافت جامعه عراق شوند، اکنون روزنامه الشرق الاوسط به ایشان توهین می کند.

آیت الله سیستانی بنیان گذار حشد الشعبی است

دیگر پیام این اقدام هتاکانه این است که عربستان سعودی همسو با سیاست های آمریکا حرکت می کند و حتی مجری سیاست های واشنگتن است.

طی ماههای اخیر آمریکا مستقیماً حشد الشعبی را هدف حملات سیاسی و مذهبی قرار داده است. اکنون آل سعود بنیان گذار حشد الشعبی را هدف جنگ رسانه ای خود قرار داد و به نوعی به نیابت از آمریکا این اقدام را مرتکب شد.

مرجعیت، خط قرمز عراقی هاست 

دیگر پیام این هتاکی حکومت سعودی، شکستن خطوط قرمز عراقی ها است.

بدون شک، آیت الله سیستانی یکی مهمترین خطوط قرمز عراق است و این مرجع عالیقدر جایگاه برجسته ای نزد مردم، گروههای سیاسی و دولت عراق دارند.

در همین راستا، "هادی العامری" رئیس ائتلاف پارلمانی الفتح با محکوم کردن جسارت وقیحانه روزنامه الشرق الاوسط گفت: رژیم سعودی  از خطوط قرمز و ارزش های عالی  ملت عراق عبور کرد.

پیام دیگر این اقدام هتاکانه روزنامه سعودی، تداوم مداخله عربستان در امور داخلی عراق است.

پیش، از این دولت عراق، ثامر السبهان، سفیر عربستان در بغداد را به دلیل دخالت در امور داخلی عراق، عنصر نامطلوب معرفی و اخراج کرد.

عربستان سعودی از این اقدام هتاکانه اهداف مهمی دارد.

نخستین و مهمترین هدف، ایجاد دو قطبی سیاسی در عراق است. در واقع، آل سعود همان گونه که کاریکاتور الشرق الاوسط نشان می دهد، درصدد است آیت الله سیستانی را در مقابل دولت عراق و مانعی برای فعالیت دولت نشان دهد.

هدف دیگر آل سعود، دامن زدن به فرقه گرایی موجود در عراق است. یکی از معضلات سیاسی در عراق، نگاه فرقه گرانه حاکم بر گروههای سیاسی این کشور است. این معضل به موضوعی برای بهره گیری و مداخله کشورهای خارجی در امور داخلی عراق تبدیل شد.

عربستان سعودی نیز از اهانت به مرجع عالیقدر عراق، اهداف فرقه گرایانه را پیگیری می کند.

"محمد الغبان"، نماینده پارلمان عراق در این خصوص گفت: کاریکاتور توهین آمیز به مقام مرجعیت دینی و نمادهای شیعه که روزنامه سعودی الشرق الاوسط منتشر کرد، تداوم روش فرقه گرایانه رسانه های سعودی است.

هدف دیگر آل سعود، حمایت از کسانی است که اخیراً به مقر کتائب حزب الله در بغداد حمله و شماری از افراد آنرا بازداشت کردند. نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم 26 ژوئن به مقر کتائب حزب الله در بغداد حمله کردند.

تنها یک هفته پس از این اقدام که با عذرخواهی مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و آزادی بازداشت شدگان همراه بود، روزنامه سعودی الشرق الاوسط به آیت الله سیستانی اهانت کرد که حمایت تلویحی از اهانت کنندگان به کتائب حزب الله بود.

بیشتر بخوانید:

تاکید آیت الله سیستانی بر وحدت ملی و تمامیت سرزمینی عراق

توصیه آیت‌الله سیستانی به ملت عراق در پی افزایش شمار مبتلایان به کرونا

کلیدواژه

کامنت