شهریور 09, 1399 19:43 Asia/Tehran [Updated: آبان 08, 1399 22:29 Asia/Tehran]
  • طنین نوای «لبیک یا حسین» در بین مسلمانان جهان

مسلمانان و عاشقان اهل بیت (ع) در سراسر جهان در روز عاشورای حسینی (ع) با سردادن شعار «لبیک یا حسین» بار دیگر با تجدید میثاق با سید و سالار شهیدان ارادت و عشق خویش به ساحت نورانی آن امام همام و یاران وفادارش را به نمایش گذاشتند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مراسم عزاداری عاشورای حسینی (ع) روز شهادت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای ایشان در بسیاری از شهرهای جهان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

شیعیان بحرین در شب و روز عاشورا با رعایت پروتکل های بهداشتی در مناطق مختلف این کشور عزاداری کردند. 

در شهر «صور» لبنان نیز عزاداران حسینی با نصب پرچم بر خودروی خود به احیای روز عاشورا و عزاداری برای شهادت امام حسین (ع) پرداختند.

هزاران نفر از مردم یمن با فرا رسیدن روز عاشورای حسینی در سوگ شهادت اباعبدالله الحسین (ع) در استان های «صنعاء» و «صعده» عزاداری کردند.

شرکت کنندگان یمنی در مراسم عزاداری شهادت امام حسین (ع) همچون سال‌های گذشته با در دست داشتن پلاکاردهایی شعار «هیهات منا الذله» سَر دادند.

همچنین در شهر پکن پایتخت چین آیین عاشورای حسینی با حضور ده‌ها ایرانی در محل سفارت جمهوری اسلامی و کنسولگری‌های ایران در شهر‌های گوانجو و شانگ‌های چین برگزار شد.

مراسم عاشورای حسینی در کنسولگری ایران در استانبول ترکیه هم با حضور گسترده عاشقان امام حسین (ع) برگزار شد.

هزاران نفر از دلباختگان حضرت اباعبدالله الحسین در پاکستان نیز به خیابان ها آمده و عزاداری کردند. مراسم عزاداری عاشورای امسال در شهرهای بزرگ پاکستان مانند کراچی، پیشاور، لاهور، راولپندی و کویته با حضور علمای اهل سنت و شیعه همراه با اقامه نماز جماعت ظهر شروع شد و در ادامه مسلمانان پاکستانی با برپایی هیات های سینه زنی، نوحه خوانی و زنجیرزنی به ذکر مصیبت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) پرداختند. 

همچنین مراسم عزاداری عاشورا در شهرهای مختلف افغانستان از جمله کابل، نوازشریف، هرات و پایگاه ارتش این کشور برگزار شد. 

در کشمیر نیز در حالی که عزاداران حسینی، به منظور پاسداشت نهضت امام حسین(ع) به خیابان ها آمده بودند، پلیس هند به عزاداران حسینی در محله «بمینا» در حومه «سرینگر»، پایتخت کشمیر تحت کنترل هند حمله و آنها را با گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک آور متفرق کرد. 

هزاران تن از شیعیان ساکن مسکو، پایتخت روسیه هم با حضور در مرکز اسلامی و هفت حسینیه و مسجد شیعیان، با رعایت موازین بهداشتی، در غم شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای آن حضرت عزاداری و سینه زنی کردند. 

شیعیان و علاقمندان به اهل بیت علیهم السلام، ظهر عاشورا در مرکز اسلامی برلین در آلمان گرد هم آمده و در سوگ شهادت امام سوم شیعیان عزاداری کردند.

هزاران تن از شیعیان و دوستداران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) هم بعد از ظهر امروز (یکشنبه) همزمان با عاشورای حسینی با تشکیل دسته‌های سینه زنی در خیابان‌های مرکزی لندن، ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سوگ شهدای کربلا عزاداری کردند.

عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) از ملیت‌های مختلف در «هاید پارک کورنر» لندن تجمع کرده و با نوحه سرایی به سمت میدان «ترافلگار» حرکت کردند. 

عزاداری روز عاشورا در لندن

مراسم عزاداری روز عاشورا در بیش از 300 منطقه نیجریه برگزار شد و در برخی مناطق پلیس با عزاداران برخورد و چند تن را مجروح و بازداشت کرد. به دنبال یورش نظامیان نیجریه به عزاداران حسینی (ع) در شهر «کادونا» در شمال این کشور سه نفر به شهادت رسیده و شماری دیگر نیز زخمی شدند. 

در شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی هم مراسم عزاداری عاشورای حسینی پیش از ظهر امروز یکشنبه با حضور جمعی از ایرانیان مقیم و «مهدی آقاجعفری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی در مجموعه خانه ایران برگزار شد.

117

 

کلیدواژه

کامنت