اسفند 06, 1399 23:21 Asia/Tehran [Updated: اسفند 07, 1399 00:05 Asia/Tehran]
  • برهم صالح: روابط عراق با ایران منحصر به فرد است

رئیس جمهوری عراق رابطه با ایران را منحصر به فرد دانست و تاکید کرد ثبات در عراق می‌تواند به امنیت بیشتر منطقه‌ای منجر شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، برهم صالح روز چهارشنبه در نشست اندیشکده آمریکایی بروکینگز، عراق دوران صدام حسین را مشکلی برای منطقه و حتی جهان عنوان کرد و گفت عراق تنها در حالی موفق خواهد شد که به طور کامل مستقل و حاکم باشد.

رئیس جمهوری عراق با بیان اینکه همه همسایگان عراق باید به حاکمیت و استقلال این کشور احترام بگذارند، ادامه داد: ثبات در عراق می‌تواند به وضعیت سوریه کمک کند که بسیار اهمیت دارد. ثبات عراق به معنای درگیری کمتر با ترکیه و ایران خواهد بود.

برهم صالح افزود: امیدوارم روابط منحصر به فرد ما با ایران بتواند نظم بهتر سیاسی، اقتصادی و امنیتی را برای عراق و منطقه به ارمغان آورد. 

صالح با اشاره به اینکه مهمترین اقدام در سال‌های اخیر جنگ علیه ترور و تروریسم بود، گفت: پیروزی در مقابل تروریسم آسان نبود بلکه به دلیل فداکاری‌های نیروهای عراقی، مردم این کشور و  حمایت دوستان ما و ائتلاف و شرکای بین‌المللی، این یک پیروزی مهم به دست آمد.

وی آزادسازی قلمرو ارضی از دست داعش را یک پیروزی نظامی برشمرد و اظهار کرد: باید اذعان کنیم که مأموریت هنوز به طور کامل انجام نشده و بدون پرداختن به برخی از موضوعات اساسی همچون درگیری سوریه و برخورد با حضور این گروه های افراطی، جنگ تمام نمی‌شود.

صالح درباره تصمیم مجلس عراق برای خروج نیروهای آمریکایی نیز گفت: موضوع  حضور نیروهای ائتلاف در عراق مطابق با نیازهای عراق مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در هر صورت باید اطمینان یافت که داعش فرصتی برای ظهور دوباره ندارد.

رئیس جمهوری عراق همچنین به ماموریت ناتو در عراق اشاره کرد و افزایش حضور نظامیان ناتو برای آموزش نیروهای عراقی است تا در نهایت نیروهای عراقی توانایی و استقلال لازم برای دفاع از خود را داشته باشند.

وی بر همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه مبارزه با تروریسم تاکید و تصریح کرد بدون همکاری همسایگان برای مقابله با چالش افراط‌گرایی و تروریسم در سراسر خاورمیانه، همچنان این مشکل، درگیری و این فاجعه انسانی وجود خواهد داشت.//114

بیشتر بخوانید:

ورود یک کاروان نظامی جدید آمریکا از عراق به سوریه

معادله سه‌گانه ارتش، ملت و حشد الشعبی در تحولات امنیتی عراق

عراقچی: هیچکس نمی تواند حسن نیت ایران در برجام را زیر سوال ببرد

افزایش نیروهای ناتو در عراق، تلاش برای پر کردن جای آمریکا

شمال عراق؛ بستر ناامنی‌های جدید با اقدامات ترکیه

کلیدواژه