اسفند 13, 1399 19:02 Asia/Tehran [Updated: فروردین 29, 1400 16:30 Asia/Tehran]
  • الکاظمی: خروج نظامیان آمریکایی با گفتگو در حال انجام است نه با سلاح

نخست وزیر عراق با انتقاد از حمله موشکی به پایگاه عین الاسد، گفت خروج نظامیان آمریکایی با گفتگو در حال انجام است و چنین حملاتی تاثیری بر این موضوع ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «مصطفی الکاظمی» که در جلسه هیئت دولت این کشور سخن می‌گفت، اظهار کرد: حملاتی که پایگاه‌های نظامی عراق را هدف قرار می‌دهند تحت هیچ عنوان و یا نامی نمی‌توان توجیه کرد.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های امنیتی دستورالعمل‌های روشنی برای اتخاذ موضع قاطعانه در برابر چنین گروه‌هایی با هر اسم و ادعایی دریافت کرده‌اند، افزود: مجازات مسببان چنین اقداماتی از هر جناحی که باشد به نفع حفظ اعتبار نیروهای امنیتی است.

نخست وزیر عراق تصریح کرد مسئولیت ملی و اخلاقی ما در قبال مردم ایجاب می‌کند که به منطق سلاح اجازه ندهیم بر منطق دولت مقدم باشد. 

الکاظمی درباره حضور نیروهای خارجی در خاک عراق نیز گفت: زمانی که آن نیروها به درخواست دولت عراق اینجا آمدند، این دولت ورود به گفتگوی راهبردی با آمریکا را بر عهده گرفت که نتیجه آن تاکنون خروج ۶۰ درصد از نیروهای ائتلاف از عراق با زبان گفتگو بوده است نه زبان سلاح.

نخست وزیر عراق همچنین اظهار کرد گفتگو و توافق بر سر جدول زمانی خروج نیروهای خارجی نظامی از کشور را ادامه خواهیم داد.

در حمله موشکی صبح امروز چهارشنبه به پایگاه «عین الاسد» در استان الانبار یک افسر آمریکایی به همراه دو سرباز کشته شدند.

نیروهای آمریکایی در پی این حمله بخش نظامی پایگاه عین الاسد را بسته و نیروهای خود را از برج مراقبت خارج کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی عراق با تائید حمله به پایگاه عین الاسد نوشت، این پایگاه نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی و عراقی است که با ۱۰ موشک هدف گرفته شد.

جنگنده‌های آمریکایی نیز بامداد جمعه گذشته به مواضع نیروهای مقاومت در منطقه البوکمال سوریه در مرز عراق حمله کردند که یک نفر شهید و چهار تن دیگر زخمی شدند.//114

بیشتر بخوانید:

ارزیابی عملکرد 10 ماهه دولت مصطفی الکاظمی در عراق

ظریف: حملات آمریکا به عراق و سوریه نقض حاکمیت کشورهاست

کلیدواژه