فروردین 01, 1400 08:18 Asia/Tehran [Updated: خرداد 31, 1400 22:29 Asia/Tehran]
  • انتقاد امارات از بهره‌گیری انتخاباتی نتانیاهو از سفر به ابوظبی

ایران پرس: یک مقام ارشد اماراتی با انتقاد از سوءاستفاده نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از توافق سازش برای اهداف و منافع شخصی‌ خود گفت: "ابوظبی این توافق را امضا کرد تا به صلح برسد نه اینکه وارد بازی انتخاباتی شود."

چهارمین انتخابات پارلمانی اسرائیل در دو سال اخیر روز سه شنبه آینده (23 مارس) برگزار خواهد شد. یکی از اقدام‌هایی که «بنیامین نتانیاهو» در انتخابات‌های قبلی انجام می‌داد، بهره‌گیری از سفرهای خارجی و به عبارتی سیاست خارجی برای اهداف انتخاباتی بود.

نتانیاهو پیش از انتخابات‌های قبلی به روسیه و آمریکا سفر و با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین آمریکا دیدار و گفت وگو می‌کرد. 

هدف نتانیاهو از سفرهای خارجی در آستانه انتخابات

هدف نتانیاهو از سفرهای خارجی در آستانه انتخابات این بود که به افکار عمومی اسرائیل این پیام را منتقل کند که وی توان گسترش روابط خارجی اسرائیل با دیگر کشورها را دارد. بهره‌گیری از سیاست خارجی در شرایطی اتفاق می‌افتاد که از یک سو نتانیاهو در داخل سرزمین‌های اشغالی تحت فشار شدید افکار عمومی قرار داشته و از سوی دیگر رقبای انتخاباتی وی و حزب لیکود نیز وضعیت مناسبی برای پیروزی در انتخابات داشتند. 

اکنون چهارمین انتخابات پارلمانی اسرائیل در شرایطی برگزار می‌شود که چالش‌های داخلی و فشار افکار عمومی اسرائیل به دلیل مشکلات اقتصادی و همچنین پرونده‌های چهارگانه فساد علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم وجود دارد.

دو تغییر عمده در این انتخابات برای نتانیاهو به وجود آمده است. واکسیناسیون کرونا در سرزمین‌های اشغالی در حال انجام است که یک امتیاز برای نتانیاهو محسوب می‌شود. در همین حال، دونالد ترامپ نیز در آمریکا از قدرت خارج شده است که از دست دادن یک فرصت نتانیاهو محسوب می‌شود. 

در یک سال گذشته، کرونا دلیلی برای برگزاری تظاهرات ضد نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی بود. در همین حال، دونالد ترامپ نیز از حامیان اصلی بنیامین نتانیاهو در سه انتخابات قبلی اسرائیل بود.  

از زمانی که کابینه ائتلافی نتانیاهو و بنی گانتز در ماه مه 2020 تشکیل شد، تاکنون، 39 هفته تظاهرات مردمی ضد این کابینه و به خصوص شخص نتانیاهو برگزار می‌شود. عامل این تظاهرات، مشکلات اقتصادی که به خصوص در سایه شیوع کرونا افزایش نیز داشته و همچنین پرونده‌های فساد بنیامین نتانیاهو است. 

اکنون به نظر می‌رسد، بنیامین نتانیاهو در آستانه انتخابات چهارم پارلمانی در دو سال اخیر تلاش دارد از معامله قرن و توافق سازش با چهار کشور عربی امارات، بحرین، مغرب و سودان در جهت اهداف انتخاباتی خود بهره گیرد. نتانیاهو تلاش کرد از سفر به ابوظبی و دیدار با ولیعهد امارات برای اهداف انتخاباتی خود بهره گیرد، اما این سفر برای چهارمین بار روز 11 مارس به دلیل ممانعت اردن از پرواز هواپیمای حامل نتانیاهو از آسمان اردن لغو شد. 

اکنون یک مقام اماراتی از رفتار سیاسی نتانیاهو در قبال سفر به ابوظبی انتقاد کرد. این مقام اماراتی که نامش فاش نشد در مصاحبه با شبکه «سی.ان.ان» با انتقاد از استفاده تبلیغاتی نتانیاهو از موضوع سفر به ابوظبی، گفت: "شخصی و سیاسی کردن توافق سازش به این شکل، این توافق را تحقیر می‌کند."

در همین حال، «انور قرقاش» مشاور دیپلماتیک رئیس امارات نیز ضمن اعلام خبر تعلیق نشست دیپلماتیک با واشنگتن و تل‌آویو، گفت: "ابوظبی قصد ندارد بخشی از کارزار انتخاباتی در فلسطین اشغالی باشد."

نویسنده: سیدرضی عمادی

117

بیشتر بخوانید:

احتمال تعویق مجدد سفر نتانیاهو به امارات

کلیدواژه