فروردین 19, 1400 19:56 Asia/Tehran [Updated: فروردین 19, 1400 20:01 Asia/Tehran]
  • انتشار مدارک جدیدی از ارتباط آمریکا و داعش

ایران پرس: آمریکا نقش مهمی در پیدایش و گسترش فعالیت گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه ایفا کرده است. اکنون شواهد جدیدی در این زمینه انتشار یافته که نشان از اقدامات برنامه ریزی شده واشنگتن در این زمینه دارد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز پنجشنبه درگزارشی در این زمینه نوشت: اسناد طبقه بندی شده و منتشر شده دستگاه نظامی آمریکا فاش کرده که"ابو ابراهیم الهاشمی القریشی"(1) سرکرده کنونی داعش قبلا زندانی و جاسوس نیروهای آمریکایی در عراق بوده است.

این گزارش اشاره می کند که وی در سال 2008 در عراق بازداشت شد و بعدا به خبرچین نیروهای آمریکایی درعراق تبدیل شد. این زندانی که نام واقعی آن" امیر محمد سعید عبد الرحمان المولا" (2)است، در آن زمان به عنوان یک مقام رده میانی 31 ساله در گروه تروریستی داعش فعال بود. وی در جلسات بازجویی همکاری خوبی داشته و اطلاعات زیادی درباره همقطاران داعشی خود ارائه داده است.

از جمله او در مدت چند روز بازجویی در سال 2008 اطلاعات دقیقی درباره مقر مخفی بخش رسانه‌ای این گروه تروریستی ارائه کرد.

او همچنین تمام اطلاعات لازم در مورد سرکرده شماره 2 داعش که یک سوئدی متولد مراکش به نام "ابو قسوره"(3)بود را هم به بازجوها ارائه می دهد.

چند هفته بعد از کسب این اطلاعات؛ نظامیان آمریکایی طی حمله ای درشهرموصل "ابو قسوره" را می کشند.

وزارت دفاع آمریکا پیش از این هم چندین سند منتشر کرده بود که نشان می‌داد این سرکرده داعش خبر چین آمریکا بوده است.

افشای ارتباط سرکرده کنونی داعش با آمریکا در عراق نشان می دهد که آمریکایی ها نه فقط به تجهیز و تسلیح این گروه تروریستی در راستای اهداف خود پرداختند، بلکه به طور حساب شده ای از اعضای رده بالای آن استفاده کرده و حتی با آزادی  المولا، او را مسیر رسیدن به ریاست این گروه تروریستی قرار دادند.

آمریکا نمی تواند بر نقش خود پیدایش داعش سرپوش بگذارد.

داعش ابتدا در عراق با مشارکت عناصر باقی مانده حزب بعث عراق وسلفی ها و تکفیری هایی که از نقاط مختلف جهان در عراق گرد آمده بودند تشکیل شد و بسرعت دامنه فعالیتهای خود را از عراق به سوریه نیز گسترش داد.

آمریکا به عنوان سردمدار غرب بهمراه شرکای غربی و عربی خود به پشتیبانی و حمایت گسترده از تروریست های تکفیری از جمله داعش اقدام کرد.

هدف واشنگتن سرنگونی دولت قانونی سوریه و تضعیف محور مقاومت بود و به این گروههای تروریستی به مثابه ابزاری برای نیل به این هدف می نگریستند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، سخنانی جنجالی درباره نقش مستقیم باراک اوباما رئیس جمهور و هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا در شکل گیری داعش دارد.

 ترامپ در سخنرانی انتخاباتی خود در ژانویه 2016 گفت: آنها (اوباما و کلینتون)، افرادی غیرصادق هستند. آنها داعش را به وجود آوردند. هیلاری کلینتون به همراه اوباما داعش را به وجود آورده است. 

اظهارات ترامپ در واقع تاییدی بر اتهاماتی بود که بارها از سوی سران برخی کشورهای جهان مانند ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره نقش مستقیم کاخ سفید در شکل گیری و اقدامات داعش بیان شده است.  

آمریکایی ها از سال 2011 تا سال 2014 ، حمایت گسترده ای از داعش داشتند و نقش عمده ای در تدارک لجستیکی و تامین مالی آن ایفا کردند.

پس از اقدامات داعش در عراق و تصرف مناطق وسیعی از این کشور، واشنگتن در دوره اوباما درصدد کنترل این گروه تروریستی برآمد و بدین ترتیب در سال 2014 ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضدداعش شکل گرفت.

هدف آمریکا بیشتر حفظ داعش در چارچوبی کنترل شده است تا بتواند از آن علیه اهرم فشاری علیه سوریه و عراق و محور مقاومت استفاده کند.

بدین ترتیب نه تنها صداقت آمریکایی ها درباره مبارزه با داعش کاملا زیر سئوال است، بلکه مشخص شده که بدون حمایت واشنگتن، داعش هیچ گاه قادر به ارتکاب جنایات خود نبوده است.

1- Abu Ibrahim al-Hashemi al-Qurashi

2- Amir Muhammad Sa’id Abd-al-Rahman al-Mawla

3- Abu Qaswarah

سیدرضا میرطاهر

 

کلیدواژه