فروردین 27, 1400 15:36 Asia/Tehran [Updated: فروردین 27, 1400 15:44 Asia/Tehran]
  • بحران‌های بی‌سابقه اسرائیل در هفتاد و سومین سالروز تاسیس این رژیم

ایران پرس- 73 سال از تاسیس رژیم اسرائیل و روز «نکبت» می‌گذرد.

14 مه 1948 سالروز تاسیس رژیم اسرائیل است. رژیم صهیونیستی سالروز تاسیس این رژیم را هر سال بر اساس تقویم عبری جشن می‌گیرد که امسال این تاریخ مصادف با ۱۵ آوریل شده است. فلسطینی‌ها سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی را «روز نکبت» می‌نامند. 

هفتاد و سومین سالروز تاسیس رژیم اسرائیل در شرایطی گذشت که این رژیم با دو بحران داخلی مواجه است که در 73 سال گذشته سابقه نداشته است. اسرائیل در دو سال گذشته 4 انتخابات پارلمانی برگزار کرد که چهارمین آن 23 مارس 2021 برگزار شد.

بن بست سیاسی بی‌سابقه

در هیچ یک از 4 انتخابات برگزار شده، جریان‌های سیاسی این رژیم موفق به کسب اکثریت مطلق یعنی 61 کرسی از 120 کرسی پارلمان نشدند. این وضعیت به 4 بار انحلال پارلمان در سال‌های 2018، 2019 و 2020 و نخست وزیری موقت بنیامین نتانیاهو در راس قدرت اسرائیل منجر شده که همچنان نیز ادامه دارد. 

پس از انتخابات 23 مارس نیز رووین ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی بار دیگر نتانیاهو را مامور به تشکیل کابینه کرد، اما با گذشت 10 روز از فرصت 28 روزه، وی هنوز نتوانسته است کابینه را تشکیل دهد چرا که تنها 52 نماینده از نتانیاهو حمایت می‌کنند و وی باید حمایت 9 نماینده دیگر را به دست آورد، موضوعی که سخت به نظر می‌رسد. 

بن بست در ساختار قدرت اسرائیل

این وضعیت بیانگر دو مساله در ساختار قدرت اسرائیل است. نخست اینکه نتانیاهو با وجود اینکه می‌داند بن بست سیاسی کنونی به خاطر مخالفت احزاب سیاسی با وی شکل گرفته، اما حاضر به کناره‌گیری از قدرت پس از 12 سال نخست وزیری نیست زیرا ممکن است با پرونده‌های فسادی که دارد با پایان نخست وزیری روانه زندان شود. دوم اینکه ساختار قدرت در اسرائیل با مشکل جدی مواجه است زیرا اگر احزاب برای تشکیل کابینه به اجماع نرسند بن بست سیاسی و کابینه موقت در سرزمین‌های اشغالی همچنان ادامه خواهد داشت.

تظاهرات مداوم مردمی در یک سال گذشته

بحران دومی که اسرائیل در هفتاد و سومین سالروز تاسیس با آن مواجه است، تظاهرات مردمی است که در اعتراض به وضعیت نامناسب اقتصادی در سرزمین‌های اشغالی و همچنین پرونده‌های فساد نتانیاهو برگزار می‌شود. این اعتراض‌ها از می 2020 تاکنون هر هفته در حال برگزاری است. مردم اسرائیل برکناری بنیامین نتانیاهو از نخست وزیری را خواستار هستند.

تبریک امارات به اسرائیل 

نکته مهمی که در هفتاد و سومین سالروز تاسیس اسرائیل وجود دارد، این است که برخی کشورهای عربی رسماً سالروز تاسیس این رژیم را تبریک گفتند. 4 کشور امارات، بحرین، مغرب و سودان سال گذشته روابط رسمی با رژیم صهیونیستی ایجاد کردند. در همین راستا، سفارت امارات در تل آویو برای نخستین بار روز 15 آوریل 2021 سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی را به این رژیم تبریک گفت که نتانیاهو نیز از این پیام استقبال کرد. 

تعهد آمریکا به حمایت از اسرائیل

در هفتاد و سومین سالروز تاسیس رژیم جعلی اسرائیل، آمریکا همچنان خود را به حمایت از این رژیم متعهد می‌داند. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ آمریکا با تبریک سالروز تاسیس اسرائیل، گفت تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل آهنین و عدول ناپذیر است. 

جنایت پایان‌ناپذیر اسرائیل علیه فلسطین

تبریک سران برخی کشورهای عربی و تعهد آمریکا به اسرائیل در حالی است که نه تنها از میزان جنایت‌های این رژیم علیه فلسطینی‌ها کم نشده بلکه این جنایت‌ها افزایش نیز داشته است. نهادهای بین‌المللی نیز همچنان به انفعال و سکوت در مقابل این جنایت‌ها ادامه می‌دهند. // 114

نویسنده: سید رضی عمادی

کلیدواژه