خرداد 19, 1400 12:30 Asia/Tehran [Updated: خرداد 19, 1400 17:26 Asia/Tehran]
  •  سه نکته مهم سخنان هشتم ژوئن سیدحسن نصرالله

ایران پرس: سخنان شب گذشته (8 ژوئن) «سیدحسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان به مناسبت سی‌امین سالروز افتتاح شبکه المنار در چند بعد حایز اهمیت است.

در سخنان شب گذشته سیدحسن نصرالله علاوه بر مسایل داخلی لبنان که پیش از این نیز بارها از سوی دبیرکل حزب‌الله لبنان مطرح شده بود، سه نکته مهم نیز وجود داشت.

اولین نکته سخنان سید حسن نصرالله مربوط به سلامتی ایشان بود. در هفته‌های اخیر بارها خبرهایی درباره سلامتی دبیرکل حزب الله لبنان منتشر شده بود.

رسانه‌های مخالف با انتشار خبرهای دروغ، تردیدهایی درباره سلامتی سیدحسن نصرالله ایجاد کردند، تردیدهایی که بیشتر به آرزوی آنها شبیه بود تا واقعیت. سیدحسن نصرالله با سخنرانی شب گذشته و حضور در مقابل دوربین‌ها نه تنها به شایعات درباره سلامتی خود پایان داد بلکه اعلام کرد: "همچنان امید دارم که ما با یکدیگر در مسجد الاقصای مبارک نماز خواهیم خواند."

دومین نکته سخنان سید حسن نصرالله، هشدار امنیتی بود. این هشدار امنیتی مربوط به وضعیت در سرزمین‌های اشغالی و قوت گرفتن کنار رفتن «بنیامین نتانیاهو» از نخست وزیری اسرائیل بود.

حتی در داخل اراضی اشغالی نیز افراد متعددی درباره شخصیت نتانیاهو و احتمال دست زدن وی به اقدامی امنیتی نظیر جنگ یا ناامنی برای بقای در قدرت هشدار دادند.

در همین راستا، سید حسن‌ نصرالله هم گفت:‌ "نتانیاهو، امروز، شکست‌ خورده و بحران‌زده‌ است. او شاید برای خروج از بحران‌ها به گزینه‌های متفاوت و یک حماقت روی آورد. نتانیاهو شاید به یک سری‌گزینه‌ها روی آورد و شاید در قدس مرتکب حماقتی شود."

این وضعیت زمانی که «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا متحمل شکست شده نیز مطرح بود و گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال مرتکب شدن وی به اقدامی غیرعقلانی وجود داشت که این نشان می‌دهد تیپ شخصیتی افرادی مثل نتانیاهو و ترامپ تا چه حد به هم نزدیک است، افرادی که در چهار سال گذشته هزینه‌های سنگینی بر منطقه غرب آسیا و برخی از کشورهای این منطقه تحمیل کردند. 

هشدار سید حسن نصرالله نوعی تدبیر و مدیریت جهت آمادگی برای مقابله با اقدام غیرعقلانی احتمالی دشمنی است که در آستانه سقوط قرار دارد. نکته مهم در سخنان دبیرکل حزب‌الله لبنان این بود که هشدار وی صرفاً بعد آمادگی برای نیروهای خودی نداشت بلکه به دشمن اسرائیلی نیز هشدار قاطعی داد مبنی بر اینکه تجاوز به قدس به معنای جنگ منطقه‌ای است. با این هشدار، هزینه‌های رفتار دشمن اسرائیلی به آن یادآوری می‌شود.

سومین نکته سخنان شب گذشته سید حسن نصرالله، مربوط به جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن بود. از دید دبیرکل حزب‌الله لبنان، عربستان سعودی در این جنگ علیه یمن که 74 ماه از آن می‌گذرد، شکست خورده است و اکنون در جهت پایان دادن به جنگ تلاش می‌کند، اما سعی دارد موضوع پایان جنگ را از کانال آمریکا پیگیری کند.

آمریکا در حال اجرای طرح عربستان است تا هم آل سعود را از باتلاق یمن نجات دهد و هم چهره مثبتی از دولت جدید خود ارائه دهد. موضوع دیگر این است که آنچه در طرح آمریکا و عربستان پیگیری می‌شود پایان دادن به جنگ است نه پایان دادن به محاصره و تحریم یمن.

به نظر می‌رسد، آنچه که سبب طولانی شدن گفتگوها و تحرکات دیپلماتیک ماه‌های اخیر در خصوص یمن شد نیز به همین موضوع ارتباط دارد.

سید حسن نصرالله در این خصوص گفت: "آمریکا طرح عربستان سعودی را می‌پذیرد و خود را به عنوان [طرف] کمک‌کننده برای پایان دادن به جنگ علیه یمن معرفی می‌کند در حالی که این کشور در حال انجام شارلاتان‌‌بازی و گمراه‌ کردن است زیرا این کشور می‌خواهد جنگ را پایان و محاصره را ادامه دهد."

نویسنده: سیدرضی عمادی

117

بیشتر بخوانید:

سید حسن نصرالله: در مسجد الاقصی نماز خواهیم خواند

کلیدواژه