خرداد 23, 1400 22:44 Asia/Tehran [Updated: خرداد 23, 1400 23:05 Asia/Tehran]
  • پس از ترامپ، نتانیاهو هم رفت/ زندان؛ مقصد احتمالی بی بی

پارلمان رژیم صهیونیستی سرانجام به تشکیل کابینه ائتلافی به نخست وزیری «نفتالی بنت» و «یائیر لاپید» رای اعتماد داد و پایان نخست وزیری 12 ساله نتانیاهو رقم خورد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نشست پارلمان (کنست) اسرائیل برای رای اعتماد به کابینه ائتلافی به نخست وزیری «نفتالی بنت» امشب (یکشنبه شب) برگزار شد.

پارلمان اسرائیل با 61 رای موافق و 59 رای مخالف به کابینه جدید رژیم صهیونیستی رای اعتماد داد و بنیامین نتانیاهو را پس از 12 سال از عرصه قدرت کنار گذاشت.

هشت حزب اسرائیلی برای حذف بنیامین نتانیاهو از صحنه قدرت با یکدیگر متحد شده و توانستند ائتلافی متشکل از 61 کرسی از 120 کرسی کنست را تشکیل دهند.

ائتلاف جدید از 25 کرسی از احزاب میانه، 19 کرسی از احزاب راستگرا، 13 کرسی از احزاب چپ گرا و 4 نماینده از یکی از جریان‌های عرب 48 خواهد بود.

براساس این توافق، « نفتالی بنت» 49 ساله و مالک چند شرکت فناوری‌های پیشرفته و رهبر حزب یمینا برای دو سال اول نخست وزیر این کابینه خواهد بود و بعد از آن این کرسی را به «یائیر لاپید» رهبر حزب "یش عتید" واگذار خواهد کرد.

همچنین شماری از وزارتخانه‌ها نیز همچون وزارت خارجه رژیم صهیونیستی بین احزاب و شخصیت‌های عضو این ائتلاف تناوبی و دوره‌ای اداره می‌شود.

کابینه جدید 28 وزیر دارد که 9 نفر از آنها زن هستند.

در همین حال، "میکی لیوی" از اعضای حزب "یش عتید" در جلسه امشب رای اعتماد به کابینه ائتلافی، رئیس جدید کنست رژیم صهیونیستی شد.

نشست امشب کابینه با حاشیه‌های فراوانی همراه بود. همزمان با سخنرانی نفتالی بنت در کنست، شماری از نمایندگان نزدیک به نتانیاهو ضمن سردادن شعار علیه او، بنت را وقیح، حقه‌باز و دروغگو خواندند.

رئیس کنست شماری از اعضای حزب صهیونیسم مذهبی را بخاطر قطع سخنرانی بنت و شعار علیه او از جلسه امروز کنست اخراج کرد. 

نتانیاهو که اکنون رئیس بزرگ‌ترین حزب مخالف کابینه جدید یعنی لیکود را بر عهده دارد در نشست امشب پارلمان گفت ما سرسختانه با ایران مبارزه کردیم تا مانع دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای شویم. قدرت و قاطعیت ما جهت مقابله با ایران بود که به دولت قبلی آمریکا انگیزه داد تا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود.

نتانیاهو در حالی از قدرت کنار رفت که پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا که در کنار نتانیاهو و محمد بن سلمان، مثلث ضد ایرانی را تشکیل می‌دادند، نیز در انتخابات آمریکا متحمل شکست شده و کاخ سفید را ترک کرده بود.

نتانیاهو 4 پرونده فساد دارد و این احتمال وجود دارد که با از دست دادن کرسی نخست وزیری و مصونیت دیپلماتیک، راهی زندان شود.// 114

بیشتر بخوانید:

نشست پر حاشیه پارلمان اسرائیل و حمله «بنت» به برجام

کلیدواژه