آبان 04, 1400 11:42 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1400 11:48 Asia/Tehran]
  • تداوم بی توجهی رژیم صهیونیستی به مخالفتهای جهانی با شهرک سازی

ایران پرس: تصمیم رژیم صهیونیستی برای ساخت واحدهای جدید مسکونی در کرانه باختری با مخالفت اتحادیه اروپا و برخی کشورهای منطقه مواجه شد.

رژیم صهیونیستی در تصمیم تازه ای برای ساخت ۱۳۵۵ واحد مسکونی جدید برای یهودیان در کرانه باختری اشغالی، فراخوان داده است. وزیر مسکن رژیم صهیونیستی ساخت واحد مسکونی در جودا و سمریا را بخش مهمی از سرمایه‌گذاری صهیونیستی اعلام کرده است.

شهرک سازی یکی از سیاستهای پایدار و مداوم رژیم صهیونیستی است. هیچ نخست وزیر اسرائیلی شهرک سازی در اراضی اشغالی را متوقف نکرد بلکه با جدیت پیگیری کرد. چند دلیل عمده برای اهمیت شهرک سازی نزد صهیونیستها وجود دارد.

یکی از دلایل این است که شهرک سازی در راستای توسعه اراضی اشغالی قرار دارد. توسعه اراضی اشغالی ارتباط مستقیمی با فلسفه وجودی رژیم اسرائیل دارد.‌ با اشغالگری بیش از ۸۵ درصد از جغرافیای فلسطین در اختیار رژیم صهیونیستی قرار گرفته که البته با حمایت قدرتهای بزرگ به خصوص آمریکا انجام شده است.

دومین دلیل مهم تاکید اسرائیل بر تداوم شهرک سازی این است که این رژیم با بحران جمعیتی مواجه است. جمعیت یهودی که از کشورهای دیگر وارد اراضی اشغالی شده اند وعده های زیادی دریافت کردند که از جمله این وعده ها نداشتن دغدغه های اقتصادی و به خصوص مسکن است.

بنابراین رژیم صهیونیستی با ساخت واحدهای جدید سعی دارد مانع مهاجرت معکوس یهودیان شود. این رژیم برای ساخت ۱۳۵۵ واحد جدید بودجه ای معادل ۷۰ میلیون دلار باید هزینه کند.

موضوع دیگر این است که کابینه اسرائیل اکنون در شرایطی به ساخت واحدهای جدید روی آورده که نفتالی بنت نخست وزیر این رژیم پیش از این بارها اعلام کرده بود از دو دولتی برای حل کشمکش با فلسطین حمایت نمی کند اما به شهرک سازی نیز ادامه نمی دهد.

بنابراین، تصمیم اخیر برای ساخت واحدهای جدید نشان می دهد بنت نیز برای جلب حمایت صهیونیستی ها به شهرک سازی روی آورده و به مقررات بین المللی در این خصوص بی توجه است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دسامبر ۲۰۱۶ با تصویب قطعنامه ای ضمن مخالفت با شهرک سازی اسرائیل در اراضی اشغالی، خواستار توقف آن شده بود، اما بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق اسرائیل با حمایت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا این قطعنامه را نادیده گرفته بود. اکنون نفتالی بنت نیز راه نتانیاهو را در نادیده گرفتن این قطعنامه ادامه می دهد.

نکته دیگر این است که تصمیم کابینه بنت برای ساخت واحدهای جدید مسکونی با مخالفت جهانی و همچنین نگرانی آمریکا مواجه شد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از این اقدام رژیم صهیونیستی ابراز نگرانی کرده است.

دفتر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف این طرح شده است. در این بیانیه با تاکید بر غیرقانونی بودن شهرک‌سازی‌ها تاکید شده است که این شهرک‌ها مانع صلح پایدار و همه‌جانبه می‌شود. دولت مصر نیز با این تصمیم تل آویو مخالفت کرده است.

با وجود این مخالفتها، اما اسرائیل همچنان به نقض حقوق فلسطینی ها ادامه می دهد. در واقع، اسرائیل به این جمع بندی رسید که مخالفت ها به یک اقدام جدی علیه این رژیم تبدیل نمی شود و صرفا در کلام انجام می شود.

نویسنده: سید رضی عمادی

 112

 بیشتر بخوانید: 

درخواست اروپا از تل‌آویو برای توقف شهرک‌سازی در مناطق اشغالی

بیانیه کمیته‌های مقاومت فلسطین در واکنش به طرح شهرک‌سازی اسرائیل

کلیدواژه