آبان 22, 1400 13:08 Asia/Tehran [Updated: آبان 22, 1400 13:26 Asia/Tehran]
  • تحولات یمن در مسیر سرنوشت‌ساز‌

ایران پرس: منابع خبری شامگاه جمعه از پیشروی نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در مناطق جنوب و شرق استان الحدیده خبر دادند.

براساس گزارش این منابع، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مناطق گسترده‌ای را در دو منطقه «بیت الفقیه» و «التحیتا» به دنبال عقب نشینی نیروهای مورد حمایت امارات از این مناطق به کنترل خود درآوردند.

بر اساس گزارش‌های‌ موجود، نیروهای ائتلاف سعودی از ده ها کیلومتر به سمت شهرستان های «الخوخه» و «المخا» عقب نشینی کردند و از مناطق و پایگاه‌های‌ خود خارج شدند.

بر اساس داده‌ها‌ و گزارش‌های‌ رسانه‌ای، به نظر می‌رسد‌ که مزدوران وابسته به ائتلاف سعودی این روزها در مناطق مختلف یمن در شرایط ناگواری به‌سر می‌برند‌. به‌همین‌علت،‌ ائتلاف سعودی بر افزایش حملات هوایی بر مناطق مختلف یمن از جمله تعز و مأرب متمرکز شده است تا مانع از پیشروی بیشتر نیروهای وابسته به دولت نجات ملی یمن در مناطق مختلف شود.

در همین چارچوب، روز شنبه تلویزیون المسیره یمن از اقدام جنگنده های ائتلاف سعودی در حملات هوایی شدید به مناطق «صرواح» و «الجوبه» در استان «مأرب» خبر داد.

آنچه شایان اهتمام است این است که حملات هوایی ائتلاف سعودی هم‌زمان با عقب‌نشینی‌های مستمر نیروها و مزدوران آن از مناطق گسترده و ده‌ها پایگاه واقع در مناطق جنوبی استان الحدیده و تعز صورت می‌گیرد‌.

عقب نشینی نیروهای امارات از استان الحدیده

در همین حال منابع خبری گزارش دادند که نیروهای امارات بدون اطلاع قبلی و به طور یک‌طرفه استان ساحلی الحدیده را به طور کامل تخلیه کرده و به مناطق جنوبی عقب نشینی کرده اند.

به نظر می‌رسد‌ که این تاکتیک امارات در وهله اول برای نگه داشتن استان های جنوبی مانند استان شبوه در کنترل نیروهای موسوم به نیروهای شورای انتقالی که مزدور ابوظبی به‌شمار‌ می روند، صورت گرفته است‌.

افزون بر این،‌ با پیشروی‌های‌ نیروهای ارتش و دولت نجات ملی در مناطق مختلف استان مأرب، نیروهای وابسته به ائتلاف متجاوز اماراتی و سعودی درصدد سوق دادن نیروهای خود‌ به طرف جبهه مأرب هستند، زیرا ائتلاف سعودی در استان مأرب در آستانه شکست مفتضحانه هستند که جلوگیری از این امر برای عربستان اهمیت حیاتی دارد. 

درباره عقب‌نشینی‌ مزدوران اماراتی از مناطقی از استان الحدیده باید گفت، عقب‌نشینی‌ آن‌ها‌ از این استان که 11 درصد جمعیت یمن را به خود اختصاص داده است، با هر هدف و تاکتیکی که باشد، برای نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن یک دستاورد بزرگ به‌شمار‌ می‌رود‌؛ زیرا با آزادسازی الحدیده مجرای عبور کالا برای مناطق غربی و شمالی یمن از دریای سرخ باز خواهد شد و به این وسیله نیروهای ارتش یمن بر سواحل دریای سرخ که اهمیت راهبردی دارد، تسلط خواهند یافت.

بنابراین،‌ می‌توان گفت که تحولات یمن اکنون پس از هفت سال از تجاوزگری که مارس 2015 علیه این کشور آغاز شد، در مسیری قرار گرفته است که در بهترین شرایط برای یمنی‌ها‌ و ارتش آن قرار دارد؛ زیرا افزون بر محقق نشدن هیچ یک از اهداف مورد نظر عربستان در این جنگ، خسارت‌ها‌ی هنگفتی بر آن واردشده است و در آستانه شکست مفتضحانه تاریخی نیز قرار دارد و تاکتیک هایی که در‌این‌باره‌، اتخاذ می‌شود‌ بیش از هر چیزی بیانگر سردرگمی عربستان و امارات است.

نویسنده: جلال چراغی

117

کلیدواژه