آذر 03, 1400 11:37 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1400 21:59 Asia/Tehran]
  • سکوت مرگ‌بار سازمان ملل در برابر ادامه یاغی‌گری رژیم صهیونیستی در تجاوز ‏به خاک سوریه‏

ایران پرس: ‏سحرگاه روز چهارشنبه سامانه‌های‌ پدافند هوایی ارتش سوریه با ‏توانمندی و اقتدار به مقابله با حمله موشکی رژیم صهیونیستی به استان ‏‏«حمص» واقع در مرکز سوریه، پرداختند و آن‌ها‌ را رهگیری و منهدم کردند.

‏توانمندی سامانه‌های‌ موشکی سوریه موفقیت بی‌سابقه‌ ای ‏به‌شمار‌ می‌رود‌ که سبب‌ساز‌ نگرانی و وحشت رژیم صهیونیستی شده است. ‏آنچه در‌این‌باره‌، شایان توجه می‌نماید‌ این است که این تجاوزگری‌ها‌ به ‏خاک سوریه که جنگنده‌های‌ رژیم صهیونیستی از فراز خاک لبنان انجام دادند‌، ‏نقض حاکمیت دو کشور عضو سازمان ملل متحد، به‌شمار‌ می‌رود‌.

بنابراین،‌ این ‏دو کشوری که مدام و در مقاطع زمانی مختلف از سوی رژیم صهیونیستی مورد ‏تجاوزگری قرار می‌گیرند‌، حق دارند که به‌طور‌ رسمی از سازمان ملل و شورای ‏امنیت سازمان ملل متحد، بخواهند که بر اساس مسئولیت‌های تعریف شده ‏خود، در‌این‌باره‌، وارد مداخله شوند و به این درخواست دو کشور سوریه و ‏لبنان عمل کنند.

سوریه تاکنون بارها طی نامه‌های‌ رسمی به شورای امنیت و ‏سازمان ملل، خواستار مداخله آن‌ها‌ برای متوقف کردن یاغی‌گری رژیم ‏صهیونیستی شده است، اما آن‌ها‌ در‌این‌باره‌، بر خلاف مسئولیت خود، ‏خواسته‌های‌ سوریه و لبنان را نادیده انگاشته‌اند که خود به‌نوعی چراغ سبز ‏نشان دادن به این رژیم برای ادامه دادن به این تجاوزگری‌ها‌ست.

‏نکته دیگر در‌این‌باره‌، سکوت مرگ‌بار و غیر مسئولانه کشورهای غربی و ‏نهادهای بین‌المللی‌ و رژیم‌های‌ عربی منطقه است.

آن‌ها‌ که به اظهارات یکی از ‏وزیران لبنان (جرج قرداحی وزیر اطلاع‌رسانی) پیش از تصدی مسئولیت رسمی ‏خود درباره تجاوزگری عربستان به یمن، واکنش غیر منطقی و با جنجال‌آفرینی ‏رسانه‌ای واکنش نشان دادند، اما به نقض حاکمیت یک کشور اسلامی و عربی ‏که مدام مورد تجاوزگری رژیمی یاغی قرار می‌گیرد‌، هیچ‌گونه‌ واکنشی نشان ‏نمی‌دهند و چه‌بسا‌ با سکوت خود یا در پنهان و عیان با آن همراهی می‌کنند‌.

‏نکته دیگر در‌این‌باره‌، سکوت مرگ‌بار برخی جریان‌های واداده داخلی در لبنان ‏است که آن‌ها‌ نیز بر خلاف منافع ملی لبنان، به وزیر اطلاع‌رسانی لبنان به‌علت‌ ‏اظهاراتش درباره عربستان پیش از برعهده گرفتن مسئولیت خود در وزارت ‏اطلاع‌رسانی واکنش شدیدی نشان دادند و جنجال رسانه‌ای به پا کردند؛ حال ‏آنکه در برابر نقض صریح و کاملاً‌ آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی کشور خود از ‏سوی رژیم صهیونیستی، به‌صورت‌ کاملاً‌ بزدلانه و تحقیرآمیز سکوت کرده‌اند‌ که ‏این نیز نشان‌دهنده وابسته و مزدور بودن آن‌هاست.‏

موفقیت سامانه‌های‌ دفاع هوایی ارتش سوریه در مقابل رژیم اسرائیل

نکته آخر اما درباره موفقیت سامانه‌های‌ دفاع هوایی ارتش سوریه است. ‏درست است که رژیم صهیونیستی به‌صورت‌ پیاپی و با نقض حریم هوایی سوریه ‏خاک آن را مورد تجاوزگری قرار می‌دهد‌، اما نکته مهم اینجاست که سامانه‌های‌ ‏دفاع هوایی ارتش سوریه نیز به‌علت‌ همین تداوم حملات، اکنون با کمک ‏دوستان و متحدان خود توانسته‌ است‌ با تقویت توان رصد و انهدام خود، مانع ‏از اصابت موشک‌های‌ رژیم صهیونیستی به اهداف خود در مناطق مختلف ‏سوریه شوند و این موشک‌ها‌ را رهگیری و منهدم کند که چه‌بسا‌ یکی از اهداف ‏رژیم صهیونیستی نیز محک زدن توان این سامانه‌ها‌ باشد. چنین موفقیتی در ‏نوع خود دستاورد بزرگی برای سوریه به‌شمار‌ می‌رود‌ که عامل دیگری برای ‏وحشت رژیم صهیونیستی و دیگر رژیم‌های‌ ضد محور مقاومت در منطقه شده ‏است.

نویسنده: جلال چراغی

117

کلیدواژه