آذر 11, 1400 18:09 Asia/Tehran [Updated: آذر 11, 1400 18:11 Asia/Tehran]
  • بیانیه هیأت هماهنگی شیعیان عراق درباره نشست مشترک با صدر

هیأت هماهنگی شیعیان عراق با صدور بیانیه‌ای در خصوص نشست مشترک با رهبر جریان صدر، اعلام کرد: در این نشست بر لزوم ادامه گفتگوهای سیاسی، حمایت از حشد الشعبی و خروج آمریکایی‌ها از عراق تأکید شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، هیأت هماهنگی شیعیان عراق امروز پنجشنبه بیانیه‌ای را در خصوص محتوای نشست مشترک خود با «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر، صادر کرد.

بر اساس این گزارش، در بیانیه هیأت هماهنگی شیعیان آمده است: رهبران احزاب و جریان‌های شیعی در جریان نشست مشترک خود با مقتدی صدر مسائل مهمی را مورد بحث و بررسی قرار دادند. در این نشست توافق شد که گام‌های عملی لازم برای مبارزه با فساد برداشته شود.

این هیأت همچنین عنوان کرده است: شرکت کنندگان در نشست مشترک مذکور بر لزوم خروج نیروهای بیگانه به ویژه نیروهای نظامی آمریکا از خاک عراق بر اساس جدول زمانی از پیش تعیین شده تأکید کردند.

هیأت هماهنگی شیعیان عراق همچنین افزوده است: در این نشست بر لزوم حمایت از حشد الشعبی و سازماندهی کردن آن به منظور حفاظت و حراست از امنیت عراق، تأکید شد.

شرکت کنندگان در نشست همچنین هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را مردود و به مثابه ارتکاب جُرم دانستند.

این هیأت افزوده است: در نشست مشترک عصر پنجشنبه بر سَر انجام تلاش‌های مشترک برای حفاظت از اصول ملت عراق در چارچوب‌های قانونی توافق شد. طرف‌های مختلف همچنین توافق کردند که مذاکرات و گفتگوهای سیاسی برای رسیدن به یک توافق جامع ادامه داشته باشد.

هیأت هماهنگی شیعیان در پایان نیز اعلام کرده است که این هیأت همچنان اقدامات قانونی خود در خصوص نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام را دنبال می‌کند.

رهبران سیاسی شیعی عراق امروز در منزل هادی العامری گرد هم آمدند. مقتدی صدر نیز در این نشست حضور داشت.

در جریان این دیدار توافق شده است که نخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس پارلمان این کشور از منصب خود کنار بروند و برای یک دوره دیگر، تکرار نشوند.

روز سه شنبه، کمیسیون مستقل انتخابات عراق نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را با تاکید بر تغییر ۵ کرسی نسبت به نتایج اعلامی اولیه اعلام و تایید کرد که تایید نهایی را دادگاه فدرال عراق باید انجام دهد.

بر اساس این نتایج، جریان صدر با ۷۳ کرسی در صدر پارلمان عراق و پس از آن، ائتلاف «تقدم» به ریاست «محمد الحلبوسی» با ۳۷ کرسی، ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی با ۳۳ کرسی، حزب دموکرات کردستان با ۳۱ کرسی، ائتلاف الفتح و همپیمانی کردستانی هر کدام با ۱۷ کرسی در رده های بعدی قرار دارند. // 114

بیشتر بخوانید:

المساری: رأی دادگاه فدرال تعیین کننده انتخابات عراق است

اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق

کلیدواژه