اردیبهشت 24, 1401 00:27 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 24, 1401 00:30 Asia/Tehran]
  • اعتراض 15 کشور اروپایی به توسعه شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی

وزرای امور خارجه 15 کشور اروپایی با صدور بیانیه‌ای مشترک به تصمیم غیرقانونی رژیم صهیونیستی برای توسعه شهرک‌سازی در کرانه باختری اعتراض کرد.

رژیم صهیونیستی با گسترش شهرک سازی در سرزمین فلسطین به دنبال مصادره و سرقت بیشتر این سرزمین، تجزیه کرانه باختری اشغالی و جدا شدن مناطق آن از یکدیگر، تحکیم اشغالگری و تکمیل چرخه الحاق و یهودی سازی تمام مناطق فلسطینی است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، 23 دسامبر 2016 قطعنامه 2334 را تصویب کرد که در آن خواستار پایان دادن به شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در فلسطین شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه آلمان منتشر شد آمده است: ما عمیقاً از تصمیم شورای عالی برنامه ریزی اسرائیل برای پیشبرد طرح های ساخت بیش از 4 هزار واحد مسکونی در کرانه باختری نگران هستیم و از مقامات اسرائیلی می خواهیم که از تصمیم خود عقب نشینی کنند.

این بیانیه می‌افزاید: شهرک‌های اسرائیلی نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و سد راه صلح عادلانه، پایدار و جامع بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها است.

پانزده کشور اروپایی با بیان اینکه این تصمیم در کنار تخریب و اخراج جمعیت فلسطینی در بیت المقدس شرقی، مستقیماً بقای یک کشور فلسطینی آینده را تهدید می کند، از مقامات رژیم صهیونیستی خواسته‌اند که از اقدامات خود در این منطقه منصرف شوند.

بیانیه یادشده از سوی فرانسه، بلژیک، دانمارک، فنلاند، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، اسپانیا و سوئد صادر شده است.

سازمان «صلح اکنون» که یک سازمان ضد شهرک سازی اسرائیل است روز جمعه اعلام کرد رژیم اسرائیل تایید نهایی ساخت 2700 واحد مسکونی و تایید اولیه برای 1600 واحد دیگر را اخذ کرده است.

در همین حال سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) ضمن محکوم کردن ساخت این واحدهای جدید ساختمانی خواستار مقاومت در برابر طرح توسعه شهرک های صهیونیست نشین شد.

گفتنی است فلسطینیان تقریبا هر جمعه در مناطق مختلف کرانه باختری در اعتراض به شهرک سازی اسرائیل و ساخت دیوار حائل تظاهرات می‌کنند و مورد حمله نظامیان رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرند.125

کلیدواژه