اردیبهشت 24, 1401 06:17 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 24, 1401 06:24 Asia/Tehran]
  • دمشق: واشنگتن موجب نابودی اقتصاد سوریه شده است

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد، کمک آمریکا به گروه‌های تروریستی در شمال شرق و شمال غرب سوریه و مزدوران غرب زده آن موجب نابودی امکانات اقتصادی سوریه و غارت ثروت آن شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در بیانیه وزارت امورخارجه و مهاجران سوریه آمده است که دولت دمشق نسبت به بیانیه وزارت امورخارجه آمریکا که مجوز فعالیت‌های اقتصادی در شمال شرق و غرب سوریه را داده است، غافلگیر نشده است، چرا که دولت واشنگتن در پشت جنگ تروریستی است که سوریه بیش از ۱۰ سال با آن دست به گریبان است.

در ادامه این بیانیه تأکید شده است: کمک‌ به گروهک‌های مسلح تروریستی در شمال شرق و شمال غرب سوریه از سوی ایالات متحده آمریکا و ابزارهای غربی آن چیزی است که منجر به نابودی امکانات اقتصادی کشورمان و غارت ثروت آن از پنبه، نفت، گندم و آثار باستانی شده است.

دولت دمشق اعلام کرد: رویکرد آمریکا و غرب در تحمیل تحریم‌های یکجانبه موجب نابودی تأسیسات زیربنایی سوریه و کشته شدن شماری از سوری‌های بی‌گناه شده است، چرا که آنها مخالف مشارکت در نقشه‌های واشنگتن و غرب بودند.

دولت دمشق اعلام کرد که  ادعای بیان شده وزارت خزانه داری آمریکا، چیزی جز ادامه این رویکرد مخرب نیست که خود در تعارض با تعهدات بین المللی ایالات متحده در مبارزه با تروریسم و ‌تعهد واشنگتن به وحدت سرزمینی سوریه است.

دمشق هدف آمریکا و غرب را تجزیه سوریه دانست که پایداری ارتش، ملت و رهبران آن موجب شکست این هدف شد.

وزارت امورخارجه سوریه اعلام کرد که این کشور عزم خود را برای شکست توطئه جدید و حمایت تمام نیروها پشت آن جزم کرده است.

دولت آمریکا روز جمعه اعلام کرد که اجازه برخی سرمایه‌گذاری‌های خارجی را در مناطق شمال سوریه خواهد داد که خارج از کنترل دولت هستند و هیچ تحریمی شامل این سرمایه‌گذاری‌ها نخواهد شد.

هرچند که این مناطق دارای برخی ذخایر نفتی هستند اما یک دیپلمات آمریکایی اعلام کرد که این مجوز تنها برای نفت نیست بلکه برای کشاورزی و بازسازی نیز هستند.

سوریه از سال ۲۰۱۱ و آغاز بحران این کشور، تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.125

کلیدواژه