شهریور 27, 1402 00:12 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1402 05:14 Asia/Tehran]
  • خشم صهیونیست ها از تصمیم یونسکو

تصمیم سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) برای قرار دادن یک منطقه تاریخی فلسطین در فهرست میراث جهانی خشم رژیم صهیونیستی را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، تصمیم به قرارگرفتن تپه السلطان (تل السلطان) در اریحا در میراث جهانی در نشست چهل و پنجمین کمیته میراث جهانی که در ریاض عربستان و با مشارکت هیأت رژیم صهیونیستی برگزار شد، انجام گرفت.

«ارنستو اوتن» معاون مدیرکل یونسکو در این جلسه گفت: این مکان پیشنهادی برای قرار گرفتن در میراث جهانی، تل السلطان باستانی است که به ماقبل تاریخ بازمی‌گردد و بیرون از سایت باستانی اریحا قرار گرفته است.

وی در عین حال گفت: هیچ اثری از بقایای آثار یهودیان و مسیحیان در این منطقه وجود ندارد، بلکه آثار به جا مانده در این محل به تاریخی میان ۱۰ هزار تا ۷۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد.

معاون مدیرکل یونسکو همچنین گفت که تل السلطان سه سال قبل برای قرار گرفتن در فهرست میراث جهانی نامزد شده بود و هیچ اعتراضی در مورد این اقدام از سوی هیچ طرفی انجام نشده است.

سایت تل السلطان در ۱۰ کیلومتری شمال بحر المیت و ۲ کیلومتری شمال مرکز شهر اریحا واقع شده است.

این مکان باستانی همچنین قدیمی‌ترین شهر کشاورزی حصارکشی شده در جهان است که تاریخ آن به بیش از ۸ هزار سال پیش باز می گردد و یک الگوی معماری منحصر به فرد در روزگار باستان است.

قراگرفتن تل السطان توسط یونسکو با استقبال مقامات فلسطینی از جمله محمود عباس روبه رو شد و وی این اقدام را نشانه اصالت و تاریخ ملت فلسطین دانست.125

کلیدواژه